| ilovemycat a întrebat:

Este adevărat că dacă intri la un liceu cu profil uman, vei fi prost?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, nu este adevarat, ca prostia nu consta intr-un profil de liceu ci in inteligenta fiecarei persoane.

| relian a răspuns:

Nu devii prost datorita scoli unde urmeaza sa mergi, prost esti deja din nastere, asta daca e sa te nasti prost laughing asa ca scoala nu prea are legaura cum te nasti tu.

| Hyperion7 a răspuns:

E la fel de adevărat ca daca de duci la un liceu real, o să ieși medic.
Cine o zis asta, ori era frustrat că tu ai intrat și el nu ori voia doar sa te descurajeze.
Dar eu am terminat un liceu cu filiera umanistă și îți zic că nu e inutil.Ai nenumărate oportunități,iar dacă nu te înțelegi bine cu cele de la uman, poți alege bine mersi de la real sau tehnologic,ce-i drept,ai de lucrat in plus la cele reale (medicina, biologie,chimie, mate, informatică etc ), dar daca chiar vrei, profilul umanist nu te va încurca sa îți urmezi visul.
Și la tehnologic e puțin de lucrat, dar daca chiar vrei sa devii ceva in acest domeniu, profilul uman nu te încurcă.
Așa că nu te lua după toți neica nimeni.
Bafta!

| StoicAnalysis a răspuns:

Poti sa intri si la un liceu cu profil real si sa iesi de acolo tot prost. Depinde de persoana laughing.

Din ce stiu eu, profilul real e mai mult cu matematica/fizica/chimie si alte materii asemanatoare in care trebuie sa gandesti matematic cu date exacte. Acolo te duci daca ai inclinatii spre latura asta.

Si la profil uman, tine de materii pe care le gandesti logic si/sau social, cum ar fi engleza sau alte limbi straine, psihologia, romana, logica, geografia, istoria, etc. Sunt lucruri care te stimuleaza social pentru interactiunile cu oamenii.

La ambele profile ai parte de inteligenta, doar ca difera. La prima ai parte de inteligenta cognitiva cu date exacte si matematice ceea ce ajuta daca vrei sa te faci contabil, inginer, tehnician, etc. Si la a doua ai parte de inteligenta logica adaptabila mediului inconjurator, ajuta daca vrei sa te faci ghid turistic, filozof, scriitor, reporter, translator, sau alte meserii ce tin de aceste materii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Tu fa ce îți place! Dacă vrei sa dai la drept sau științe politice e chiar recomandat un profil uman!

| EestiSodalane a răspuns:

Nu. Cine zice asta el e prost. Profilul umanist presupune studiul culturii, a limbii, a istoriei și a societății. Aceste domenii sunt complexe și importante și unii au chemarea de a le studia. E adevarat ca mai sunt lepre care se duc acolo doar să scape de matematică, dar ideal ar trebui să te duci acolo dacă te pasionează.

| Iulianaiuli78 a răspuns:

Nuu! dacă ei nu știu cum să folosească liceul uman, nu înseamnă că este si adevărat! Sau au zis la mișto.

| Pitbull27 a răspuns:

Nu.