| MotauAndrei a întrebat:

Este corect spus tractiune fata sau tractiune spate, cea dintai expresie fiind pleonasm iar cea din urma incorecta (propulsie )?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca este exprimare corecta, poate nu stii ce inseamna pleonasm.
N-are cum sa fie pleonasm, cuvintele tractiune si fata/spate nu sunt sinonime.

| aureljeo a răspuns:

Amandoua corecte daca ai face mecanica ai intelege de ex : la tractoare, Aro sau la masinile de teren acolo necesita tractiue fata cat si spate pe scurt integrala si mai poate fi si pe fiecare roata in parte, propulsie gasesti pe la aiatie big grin (am cam facut mecanica in liceu cat si un an la fcultate an1 acu sunt an 3 )

| AbcesProblem a răspuns:

Amandoua sunt corecte, nici vorba de pleonasm aici!

| MotauAndrei explică:

Tractiune = tragere ( nu poti trage din spate
rotile din spate imping masina adica propulsie