| mentholinks a întrebat:

Ce a vrut Dumnezeu ca spuna cand a zis ca este cel dintai si cel de pe urma. Daca exista din vesnicie, ar mai fi corect ce a spus?

29 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Absolut, Dumnezeu stia ca se vor naste tot felul de handicapati care II vor nega existenta de aceia S-A vazut nevoit sa accentueze pozitia SA pentru ca la JUDECATA FINALA sa nu poata tagadui cineva ca NU a stiut despre acest lucru.

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Deci.Cei care nu cred in zei sunt handicapati? Ia spune-mi si mie cand ai adormit, la ce ora? Nu intins in pat.

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Cred ca tu nu ai dormit bine.

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Ia spune-mi.Ai stiut ce s-a intamplat cu tine cat timp ai dormit? Lasand visele la o parte.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu este in firea meaa ca sa tr jignesc asa ca ma abtin DAR atunci cand te scoli dimineata dupa ce ai dormit profund fugi la oglinda si privestete indelung.rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Se pare ca e invers. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Adica sa te priveasca pe tine oglinda? In situatia asta ai nevoie de un psihiatru urgent (banuiam eu).
rolling on the floor

| Octavian199 a răspuns (pentru danut):

Nu era vorba despre mine, ci despre cei care nu cred in povestile voastre, dar sunt implicat si eu.

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

La fel e si moartea credinciosului - ca un somn. Moartea necredinciosului e nonexistenta totala.

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Credinciosul are mai multe boase?

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Va avea mai multe in timp ce necred. va fi cel mult un schelet ingropat in pamant.

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Ca de exemplu?

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Mai multe decat viitorul schelet.

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Fara oxigen celulele mor.

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Stiam.

| RAY a răspuns:

Danut daca dumnezeu stia inseamna ca a predestinat asta, cat de aiurea poti gandi, practic nu avem liberul arbitru si orice actiune este determinata, noi fiind doar marionete

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Evident.Daca nu o arzi cu zeul evreu o sa ajungi in iad, dar daca o arzi, ajungi pe un nor cantand rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Steregoi a spune ca tu esti scris in cartea vieti este o blasfemie, il ispitesti pe dumnezeu, de unde stii ca esti scris? esti ca si fariseri descrisi de iisus, iisus a spus ca nimeni nu stie nici macar el si tu spui ca stii

| minrest a răspuns:

Cel dintai, adica atunci cand a aparut al doilea... orice, a doua persoana, inteligenta, constiinta; El era deja acolo; nu conteaza de cand, de o secunda sau dintodeauna; daca era acole, e cel dintai. Cel de pe urma; cand nu va mai fi nimeni, El va fi acolo; chiar si numai o secunda daca mai exista dupa penultimul, sau daca mai exista o eternitate, e cel de pe urma.

| Steregoi a răspuns:

Intelegi total aiurea.

| BlackOldSun a răspuns:

Intrebare: Dovedeste ca dumnezeu NU exista!?
Raspuns: OK, arata-mi cum se face dovedindu-mi ca Zeus si Apollo (+ alte 2000 de zeitati) nu exista si voi folosi metoda ta.
ceva de genul...

| mentholinks explică (pentru BlackOldSun):

Chiar nu inteleg nimic din ce ai vrut sa spui.

| David3478 a răspuns:

In primul rand nu exista. Este doar ceva in imaginatia ta, Dea lungul timpului s-a dovedit ca toti zei erau falsi.

| mentholinks explică (pentru David3478):

Acest Dumnezeu, YHWH, nu este ca ceilalti zei fiindca el a facut minuni si si-a dovedit existenta in fata poporului evreu cand i-a scos din Egipt. Daca nu era pe bune, disparea si el demult.

| David3478 a răspuns (pentru mentholinks):

Aproape a disparut gandeste asa crestinismul a fost impus in europa fortat au pornit cruciade inchiziti si pe vremea aia daca erai impotriva acestei idei erai torturat si omorat asa ca aproape nimeni nu s-a putut opune. Dumnezeu este la fel de imaginar ca ceilalti zei. In ziua de astazi este doar o poveste medievala.

| RAY a răspuns (pentru mentholinks):

Faza cu iesitul este ceva simbolic care înseamna fuga canaitilor de sub robia egipteana in israel si formarea poporului, documenteazate si istoric, canaiti sunt evrei de fapt, de asta iahve se regasea si la ei, dar canaiti au vrut sa uite trecutul lor, iar biblia a fost scrisa de catre un trib, ce au vrut aia, evrei sunt impartiti si ei in mai multe secte cu gandiri diferite

| RAY a răspuns (pentru RAY):

În istoria evreilor sunt câteva perioade în care populații au fost asimilate ca urmare a adoptării religiei iudaice. Prima a fost iudaizarea amoriților[8], un popor canaanit, care era înrudit cu evreii. Familia regală a țării Adiabene (ce coincidea în mare parte cu Asiria de altădată și cu o parte din Kurdistanul de astăzi) s-a convertit la iudaism în prima jumătate a secolului I, și, împreună cu ea, s-au convertit și o parte din supușii ei. Noii evrei din Adiabene i-au ajutat pe evreii din Iudeea în timpul războaielor cu romanii, iar membrii familiei regale amintite au fost înmormântați la Ierusalim[9].

În diaspora, evreii și-au păstrat tradițiile, limba și religia. Cultul religios s-a dezvoltat cuprinzând și tradiții care nu făcuseră parte din ritualul religios din epoci mai vechi. Ritualul religios a păstrat și limba ebraică, (asociată cu sora ei, limba arameică, ce devenise în vremea perșilor ahemenizi „lingua franca" a Orientului Apropiat), utilizată mereu ca limbă a cultului, chiar și în lungile perioade istorice în care în viața de zi cu zi limba uzuală era alta. Din limba ebraică provin un număr de împrumuturi lexicale în alte limbi, cuvinte și expresii mai ales religioase (ex. sâmbătă, mană, aleluia, amin, jubileu, heruvim, serafim, serafic, osana etc.). La aceasta au contribuit prezența comunităților evreiești în diaspora, dar mai ales răspândirea creștinismului și scrierilor sale sacre, Vechiul si Noul Testament (comunitățile creștine primordiale au fost evreiești).

Religia iudaică, în forma ei ortodoxă, asemănător cu alte culte religioase - creștine, musulmane etc., nu permite căsătorii cu practicanții altor culte, decât prin convertirea partenerilor de cuplu - în cazul acesta, la iudaism. Din cauza căsătoriilor în interiorul comunității, ca și în cazul altor etnii și obști religioase, în colectivitățile evreiești au apărut uneori și unele boli ereditare foarte rare care se manifestă aproape numai la evrei și care au fost mai bine depistate și studiate datorită contribuției medicilor si cercetătorilor evrei[10] Evreii căsătoriți cu străini erau în trecut excluși din comunitate și s-au asimilat în sânul altor popoare. Deoarece statutul social-politic al evreilor diasporei a fost timp de secole inferior (de exemplu, în România, până după Primul Război Mondial, li s-a refuzat cetățenia română) statutului băștinașilor, numărul străinilor cooptați în comunitățile evreiești, prin convertire religioasă, a fost în multe perioade neglijabil.

https://ro.wikipedia.org/wiki/Evrei

vezi si https://en.wikipedia.org/wiki/Jews

| mentholinks explică (pentru RAY):

Da-mi link la chestia asta. Pai normal ca erau cananiti evreii ca doar Avraam, primul evreu a fost cananit. Si cum spui ca e ceva simbolic din moment ce o fuga din Egipt chiar a avut loc?