| lory2lory a întrebat:

Este grava aceasta atitudine?

Un elev copiaza la o lucrare,de fapt, tine telefonul deschis pe care are acces la internet si acceseaza anumite site-uri pentru a putea copia raspunsurile la anumite intrebari din test desi profesorul le-a spus elevilor sa nu foloseasca telefonul. Elevul nu asculta si deschide telefonul, il tine in palma si copie.Profesorul se apropie de el si ii cere telefonul dar elevul ii raspunde obraznic si nu i-l da spunand ca e telefonul lui iar profesorul nu are voie sa i-l ia si il baga in banca.Profesorul se duce in spatele clasei si isi reia monitorizarea celorlalti elevi.La un moment dat, elevul cu pricina scoate din nou telefonul si iar copie.Profesorul iritat se indreapta din nou spre elev si ii cere lucrarea. Elevul refuza raspunzand obraznic:"De ce sa va dau lucrarea? Dar n-aveti dreptul sa mi-o luati.Ce am facut? Nu am copiat nimic? Ce telefon?" si isi vede mai departe de scris.Profesorul se uita lung la el, se infurie si ii smulge lucrarea dandu-i un bobarnac. Elevul incepe sa tipe ca din gura de sarpe:"M-ati atacat, m-ati lovit! Nu aveti voie sa ma loviti! Ma traumatizati psihic!"Ceilalti rad in hohote cand vad intreg circul colegului lor.Profesorul ii explica de ce a facut acel gest dar elevul ii raspunde tipand la profesor ca nu are voie sa-l loveasca si ca nu stie sa gestioneze situatiile.Profesorul ii spune nervos:"Esti un natarau!" la care elevul replica iarasi "Pe langa ca ma loviti,ma si injuriati, ma insultati! Eu nu v-am insultat pe dumneavoastra!"Profesorul tace, nu mai raspunde dar elevul continua sa tipe in gura mare ca a fost atacat de profesor deranjandu-i si pe ceilalti colegi care dadeau testul.Profesorul ii propune sa mearga impreuna la director si sa isi prezinte fiecare versiunile. Elevul intre timp merge si ia lucrarea de la cos, o netezeste de banca si incepe sa completeze in continuare raspunsurile. Dupa ce termina, se duce si depune lucrarea pe catedra desi profesorul ii pusese deja nota 1.Profesorul la sfarsit pune de o parte lucrarea si o anuleaza cu rosu fara sa mai comenteze nimic. Elevul ii ureaza "o zi buna!" si pleaca.Peste o jumatate de ora, profesorul este chemat in cabinetul directorului si este judecat pentru fapta grava pe care a savarsit-o fata de elev.Este caracterizat de director drept "incapabil, incompetent" si ca are o atitudine necorespunzatoare fata de elev. Directorii ii atrag atentia ca daca profesorul nu-si schimba atitudinea, va fi sanctionat si se va institui o comisie de ancheta pentru a fi judecat.Aceiasi directori sustin ca "profesorul strica imaginea liceului prin atitudinea lui necorespunzatoare"(desi abia este venit in scoala). Profesorul afirma ca daca se va institui ancheta impotriva lui, isi va da demisia.
Care e punctul vostru de vedere?

Răspuns Câştigător
| King18name a răspuns:

Ok, stiu! dar tu cine crezi ca a avut dreptate? nici profesorul nu a facut exact ce trebuia! dar nu cred ca li s-a dat voie elevilor sa copieze si sa foloseasca telefonul mobil in timpul orei! imi sustin parerea, acel elev trebuie sa fie pedepsit cumva!

17 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cel mai gresit au actionat colegii elevului galagios. Cand el a inceput sa faca scandal ei au inceput sa rada in loc sa profite de ocazie si sa copieze. Of of, unii adolescenti nu stiu sa profite de ocazii in viata. Cat despre profesor... el si-a ales meseria asta, acum sa traga ponoasele.

| lory2lory explică (pentru William):

Nu aveau ce sa copie, din nefericire! Decat daca deschideau telefoanele si gaseau ceva referate in limba respectiva pe net.Iar exercitiile date, erau imposibil de copiat.Nu el gaseau nicaieri. Elevul cu pricina avea ceva mai usor la test(pentru ca era incepator) si se puteau gasi pe net ceva conjugari.
Profesorul isi merita soarta daca mai ramane in sistem!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Poate elevul are "pile" la director si l a turnat pe prof, ori directorul este rudă cu elevul, ori elevul a aruncat toată vina asupra profesorului si s a dezvinovătit pe el, ar fi bine să se facă o anchetă in scoală, si ambii atit profesorul cit si elevul să fie audiati, si trase concluziile necesare.

| andrei1237 a răspuns:

Mie mi se pare ca amandoi au gresit.Nici elevul nu trebuia sa copie, dar nici profesorul nu trebuia sa il insulte.

| Darius392 a răspuns:

E corect sa il judece pe profesor, nu pe elev, deoarece profesorul l-a lovit si l-a jignit.

| NuAmGasitUnNume a răspuns:

Nu mi se pare corect.

| King18name a răspuns:

Dupa parerea mea, profesorul a avut dreptate 100%! daca eram in locul acelui profesor, cred ca l-as fi bagat in spital pe acel elev! laughing
Daca e nou in scoala (profesorul ), probabil nu stia ca acel elev are neamuri la directiune! altfel nu imi explic.

| lory2lory explică (pentru King18name):

Nu stii legea noua:http://polisagora.com/? tag=noua-lege-sanctioneaza-cu-amenzi-si-desfacerea-contractului-de-munca-pentru-profesorii-care-si-umilesc-elevii

| lory2lory explică (pentru King18name):

Doar sa fii nebun sa te mai faci profesor in ziua de azi.

| King18name a răspuns (pentru lory2lory):

In Romania.da!
e trist cand te gandesti ca un om, nu animal, poate sa faca lucruri de genu'! dar asta e. tot ei vor avea de pierdut! stii vorba, ''roata se intoarce''winking

| lory2lory explică (pentru King18name):

Pana se intoarce roata, un profesor bun o va lua razna sigur la un moment dat.

| King18name a răspuns (pentru lory2lory):

Unele legi din invatamant sunt puse de inculti! asa mi se pare! cred ca asta e problema!
eu sunt elev, nu vreau sa iau partea la nimeni, sunt si unii profesori care fac lucruri care nu ar trebui! poate ar trebui date niste legi mai clare in privinta acestor lucruri!

| lory2lory explică (pentru King18name):

Da! Si din pacate, asa vor ramane.Invatamantul este un dezastru.Copilul din povestea mea deja reflecta "educatia" pe care o primeste la scoala unde este lasat sa batjocoreasca profesorul fara a fi sanctionat(isi pierde scoala elevii daca il pedepseste!). Profesorul care il urecheste, este considerat a fi necorespunzator si i se sugereaza sa plece la alta scoala.Este deja un element "negativ" al sistemului.Profesorul,nu elevul.

| lory2lory explică (pentru King18name):

Haha! bun raspuns, imi pare rau ca nu pot premia pe toata lumea!

| King18name a răspuns (pentru lory2lory):

Aceste premii nu sunt importante. :p

| King18name a răspuns (pentru lory2lory):

Ok, stiu! dar tu cine crezi ca a avut dreptate? nici profesorul nu a facut exact ce trebuia! dar nu cred ca li s-a dat voie elevilor sa copieze si sa foloseasca telefonul mobil in timpul orei! imi sustin parerea, acel elev trebuie sa fie pedepsit cumva!

| lizemm a răspuns:

My good... cam asa s-a ajun in ziua de azi, fara un pic de bun simt si de rusine fata de ceilalti. ca sa mai vb de respect. e uitat de mult. elevul acela ar trebui exmatriculat, iar profesorul trebuia sa nu spuna nimic si sa ii puna direct 1 pentru copiat. bine nici eu nu m-as lasa calcata in picioare de un pusti. oricum, profesrul si-a facut meseria, ar tebui sa aprecieze directorul, si un elev ca ala ar trebui exmatriculat direct. parerea mea.

| lory2lory explică (pentru lizemm):

Nu se va ajunge la exmatricularea elevului! este un copil din familie de psihologi si este protejat de conducerea scolii.Deci,nu va fi exmatriculat.Profesorul,in schimb,va fi sanctionat si disciplinat pe viitor sa nu mai bata copiii si sa gaseasca alte metode de abordare a golăneilor de
liceu.O metoda sugerata de director ar fi "sa incerce sa se apropie de bietul copil si sa-i vorbeasca de la suflet la suflet, nu sa-l bata!"de fapt, nici nu l-a batut, ci doar i-a trantit hartia peste urechi si nu s-a ales nici macar cu un cucui sau vreo biata vanataie.Dar bietul copil va exagera ca l-a batut si in felul asta, poate ii anuleaza nota de 1 din catalog, adevarata lui durere.Si se va intampla acest lucru ca sa scape profesorul de plangere penala impotriva lui cum ca l-a batut.