| anonim_4396 a întrebat:

De ce o directoare(mai tanara,ce-i drept) ar fi asa de speriata in acest caz?

Un profesor a fost sanctionat de ea pentru ca a amenintat un elev ca-i da cu compunerea de cap daca acel elev nu o rescrie in fata lui ca sa-i demonstreze ca el a realizat-o si nu a fost copiata din alta parte. Elevul a iesit din clasa,trantind usa violent si a amenintat cu mersul la director,sfidand profesorul in timpul orei.
In acest caz, directoarea a considerat ca profesorul a amenintat elevul foarte grav, considerandu-l de-a dreptul agresiv si a considerat ca limbajul nepotrivit("iti dau cu compunerea de cap") e condamnabil.Chiar i-a sugerat profesorului ca nu e potrivit pentru invatamant daca face asemenea afirmatii care nu tin de pregatirea unui om cu facultate,eventual sa-si dea demisia.
In privinta elevei, directoarea nu a aplicat nicio sanctiune, ba chiar salutand admirativ eleva ca nu "a inghitit" comportamentul obraznic al profesorului.
Profesorul a pus povestea pe net iar directoarea a reusit prin cativa elevi hackeri sa dea de subiectul scris si si-a creat cateva conturi false pe acel site pentru a-l pune din nou la punct pe profesor.Profesorul a fost caracterizat drept "un frustrat, un deraiat, un paranoic" si i s-a spus ca pozeaza in "victima" pe net ca sa starneasca mila tuturor.Subiectul descris de el a fost batjocorit de cele 4 utilizatoare care au sustinut directoarea si eleva din poveste iar profesorul a fost pus la colt din nou.
Intrebarea mea este, daca directoarea acelui liceu era convinsa ca a procedat corect, de ce a trebuit sa apara pe net si sa balacareasca profesorul din nou?

Răspuns Câştigător
| AtateaConditii a răspuns:

Ce directoare incompetenta, se vede ca e tanara si nu stie nimic despre scoala. L-a sanctionat DOAR pentru ca a zis ca ii da cu compunerea in cap? Si elevul a iesit din clasa trantind usa pentru asta? Elevul trebuie sa aiba 8 la purtare si profesorul nu are nici-o vina, poate chiar nu a fost scrisa de el compunerea aceea. Si numai pentru asta a fost sanctionat, nici macar nu a injurat, ce limbaj agresiv vede ea. Colegii sunt martori trebuia sa ii interogheze si sa nu il sanctioneze asa repede fara sa stie adevarul. Sa demisioneze directoarea aia infecta.

| lory2lory a răspuns (pentru AtateaConditii):

E un monument de prostie! Asa e.Tot apare si aici daca observi ca sa-si ia apararea de frustrata ce e.Incearca sa "imi deseneze" ca sa inteleg.Iti dai seama ce respect are pentru angajatii ei.Parerea mea e vitala pentru ea! Nu stie cum sa ma faca sa o cred,tare mai sufera ca nu ii dau deloc dreptate! pe de alta parte, stii ce mi-a zis ca i-ar fi facut acelei eleve daca se comporta la ea asa?"II TAIAM capul!"Deci, iata cat de calma si plina de tact este! Dar peste afirmatia ei se trece usor, nu e grava.A profesorului-tinta, este EXTREM de grava! Nu-i asa?

23 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Tanara si nemernica? Suna bine.
Depinde si de cum a fost scrisa povestea pusa pe net de catre profesor. Daca a exagerat sau a modificat ceva sunt de accord cu directoarea.

| lory2lory a răspuns (pentru Wehrmacht):

Exact ce am scris eu mai sus, nimic in plus, nimic in minus.

| lory2lory a răspuns (pentru Wehrmacht):

Probabil,mai curand eleva i-a spus profesorului ca e "tanar si nemernic", drept pentru care l-a si amenintat ca se duce la directoarea care repede, ar fi ajutat-o, in ciuda comportamentului neadecvat(ca si eleva).Cum sa indrazneasca nemernicul de profesor sa o puna pe ea la punct? Nu inghite ea toate mizeriile profesorilor.Asa o injuratura e greu de acceptat:"iti dau cu compunerea de cap, n-ai decat sa te duci la directoare".

| lory2lory a răspuns (pentru Wehrmacht):

Si mai e ceva, de ce e totusi frustrata directoarea daca socoteste ca profesorul ar fi scris o poveste falsa pe internet? ce o doare daca a fost corecta? Asta era intrebarea.

| lory2lory a răspuns (pentru Wehrmacht):

Mai bine ar invata sa-si asume faptele si sa nu-si mai jigneasca angajatii pe net.Si-a batut joc de acest profesor. Punct!

| OoBunnyoO a răspuns:

Reactia directoarei a fost exagerata, in special ceea ce a facut pe internet.
De asemenea, si reactia profesorul a avut un limbaj violent, exista mult mai multe metode de a-ti da seama daca o tema este copiata sau nu. Putea sa ii puna intrebari detaliate din tema, putea sa ii dea test scris sau putea sa ii puna 4 direct pe tema, spunand ca este plagiata si pentru ca refuza sa isi apere nota si sa raspunda la intrebarile lui. Nu este nevoie de agresivitate sau nervi sa pui un elev la punct. Eu am avut o profesoara foarte buna in liceu, care nu a ridicat niciodata tonul la noi, dar cand intra in clasa toti stateau drepti la ora ei si sa nu mai zic de teme, care erau corectate la sange.
Cat despre eleva si era merita nota scazuta la purtare, pentru ca nu era in masura sa refuze sa refaca tema, in momentul in care profesorul i-a spus sa faca asa. Banuiesc ca daca nu refuza, nici profesorul nu s-ar fi enervat. Dupa parerea mea si ea ar fi trebuit sa fie sanctionata.

| lory2lory a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Profesorul a facut acea afirmatie atunci cand eleva a inceput sa-l ameninte ca se duce repede la directoare sa-l reclame.Atunci,el s-a suparat si i-a spus ca "n-are decat sa se duca fiindca ii da cu compunerea de cap".

| lory2lory a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Violenta se manifesta in primul rand prin agresare fizica.Or, aici nu a fost cazul.A fost o vorba speculata si de eleva si, bizar, si de directoare.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru lory2lory):

Exista mai multe tipuri de agresiune/violenta (care sunt sinonome): fizica si verbala. Ceea ce profesorul i-a spus este o forma de agresiune verbala. Si, da am inteles, cum am specificat si in comentariul anterior, ca probabil profesorul si-a pierdut cumpatul pentru ca eleva l-a sfidat, refuzand sa refaca lucrarea si asa cum spui tu acum, pentru ca l-a amenintat sa se duce la director. Chiar daca eleva ii spunea asta, profesorul ii putea da o lucrare pe loc ca sa verifice ca tema este a ei, iar daca ea refuza sa o dea, profesorul avea dreptul sa ii puna patru. El avea tot dreptul sa faca asta si nu se mai ajungea la niciun scandal. Si daca ea se ducea la directoare, ea nu avea niciun motiv, in cazul mentionat de mine, pentru care sa dea vina pe profesor.

| lory2lory a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Iarta-ma, dar cu ce a fost agresiv profesorul? A batut-o?

| lory2lory a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Deja e exagerata faza cu agresiunea! Profesorul nu a fost agresiv, ci eleva!

| lory2lory a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Nu te mai stradui sa o aperi pe directoare! oricum, stiu ca minte de ingheata apele ca sa-si apere atitudinea de nemernica de atunci.Aceeasi directoare a mai incercat si in alte randuri sa sanctioneze pe acelasi profesor cu intentia evidenta de a-l scoate drept un "elev problema" al scolii! De data asta, s-a legat de o afirmatie pe care multi profesori in varsta o fac, ba unii, ajung sa-si urecheasca elevii.Asta nu e agresivitate! ce a facut directoarea pe net este agresivitate,rautate, infantilism si abuz la adresa unui cadru didactic pe care nu l-a respectat pentru ca ii lipseste ei, in primul rand, educatia! Deh, e tanara si vine si de la Barlad.

| lory2lory a răspuns (pentru lory2lory):

Eleva care a tipat la profesor, luandu-l peste picior(ca doar avea pe cineva in spate, nu?), a trantit caietul de banca si apoi, a iesit din clasa in mijlocul orei fara sa-si ceara voie si amenintand acel profesor "agresiv", dupa care a mai trantit si usa, batjocorind profesorul de-a binelea. Directoarea ce a facut? A lasat eleva sa-si jigneasca profesorul calificandu-l drept "nebun" si ducandu-si mana spre cap aratandu-i ce crede despre el, de fata cu directoarea cea "corecta". Directoarea a luat apararea elevei, iar pe profesor l-a umilit si l-a pus la "colt", cum a si afirmat.Profesorul era "o obraznicatura" dupa d-na directoare! Nu se observa un caz grav de incompetenta, oare? Da,stiu ca e tare bine sa stai ca o nesimtita in birou toata ziua si sa nu te duci la ore,ba mai mult, sa mai stai si pe Badoo nonstop.Un profesor care munceste e demn de dispretuit daca nu si cotizeaza la buzunarul unei javre, precum eleva cu bucluc.Sigur,aberatii,nu?

| lory2lory a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Tu nu ai inteles ca eleva a refuzat sa refaca acea lucrare sau sa mai dea alta lucrare, macar? orice profesor s-ar fi enervat sa fie asa de sfidat in propria-i ora.eu cred ca eleva si-a pierdut cel mai rau cumpatul, de fapt pentru ca a iesit din clasa tipand si trantind usa.profesorul a fost enervat de atitudinea impertinenta si cine sustine ca poate ramane "calm" in asemenea situatii, ori e obiect de mobilier, ori e un ipocrit.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru lory2lory):

Inainte sa comentezi, te rog, citeste mesajul meu in intregime. Am spus DEJA ca agresiunea are DOUA forme: verbala si fizica. Aici a fost forma de o agresiune verbala, pentru ca face referire la un comportament agresiv. Pana si afirmatia des facuta in scoala "Lasa-l ca este batut la cap" sau "Ce te-a stricat anturajul" sunt forme de violenta verbala, pentru ca modeleaza elevul sa foloseasca un anumit comportament si ajunge sa creada lucrurile astea despre el. Ridicarea vocii este o forma de violenta verbala. Poreclele sunt o forma de agresiune verbala, cele gen "aragaz cu patru ochi", pentru ochelaristi. Daca tie iti place sa fii numita "trestie", "tantaloaica", sa fii amenintata ca ti se va da cu lucrarea in cap este strict problema ta. Insa lucrurile astea nu ar trebui sa se intample intr-o scoala educata. Informeaza-te despre violenta verbala si vezi ce influente are asupra noastra si mai ales asupra copiilor, daca ai impresia ca exagerez. Este nevoie de o baza psihologica, pentru a intelege, deci am dubii ca va ajunge mesajul, dar incearca.
Doi la mana, REPET, un profesor bun poate sa puna la colt un elev, fara ca profesorul sa fie ipocrit sau obiect de mobilier. Am vazut astfel de faze in liceu. REPET, in momentul in care eleva a refuzat sa ii demonstreze profesorului ca tema nu este plagiata, el avea dreptul sa ii dea 4 pe motiv de plagiat. FARA SCANDAL, era DREPTUL lui. Nu era nevoie de tipete. Un profesor cu asa o experienta ar fi trebui sa stie lucrul asta.
Am spus DEJA ca eleva trebuia sanctionata si ca directoarea a exagerat si ca ar fi trebui sa aplice sanctiuni ambelor parti, deci nu stiu exact unde ai vazut tu ca incerc sa ii iau apararea directoarei.
Cat despre faptul ca directoarea si-a facut nu stiu cate conturi sa balacareasca pe furis profesorul pe internet, am mari dubii, ea nu are nimic de castigat, din treaba asta, iar oamenii rareori isi dau osteneala pentru lucruri care nu le ofera niciun castig.
Acum, sper ca vei citi mesajul in intregime si sper ca de data asta nu ma vei mai pune sa repet acelasi lucruri pe care le-am mai zis de doua ori. Daca va fi cazul, nu voi mai repeta.
Toate cele bune!

| lory2lory a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Profesorul NUa tipat la eleva ca sa o puna sa refaca acea compunere! De unde ai dedus asta? Tu citesti cum trebuie descrierea facuta de mine sau vorbesc degeaba aici? Directoarea aceea apare pe net cu id-uri false pentru a se apara singura cu scopul de a-si pastra scaunul si pentru a musamaliza o fapta marsava.

| lory2lory a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Directoarea despre care vorbesc eu nu are nici foarte multa minte si nici prea multa educatie! Nu e prima data cand apare pe net ca sa-si jigneasca colegii.Si mai e ceva, dupa definitiile pe care le dai tu "agresiunii verbale", deduc ca de fapt, ELEVA a fost prima persoana AGRESIVA aici pentru ca ea fost prima care a ridicat tonul la profesor amenintandu-l ca merge la directoare! Hai sa nu mintim aici si sa inversam rolurile. Eleva aceea era plina de fite si stia ca va gasi sprijin la directoare, motiv pentru care a si devenit obraznica si nerusinata.Profesorul nici nu a tipat la ea, de fapt. Daca era vorba de un concurs" cel mai tare la tipat", eleva il castiga detasat.Profesorul a indraznit doar sa-i spuna ca "n-are decat sa mearga la directoare".Nu a tipat in mod deosebit cand a spus asta. Directoarea are conturi si pe badoo si pe mai multe site-uri, este tanara si se foloseste de cineva pentru a-si spiona angajatii care o reclama pe net.Incearca sa-si apere pielea! Taraboiul pe care l-a facut la adresa profesorului pe un anumit forum unde a fost scria aceasta poveste de mai sus, a fost mai mult decat straniu! Niste useri neutri nu aveau de ce sa "atace" profesorul in felul acela.Nu aveau motive.Cineva a si mentionat numele profesorului pe acel forum, deci il cunostea.Hai sa nu ne mai ascundem.

| lory2lory a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Si directoarea cand da afara copilul din cabinet, tipa la el sau spune ca-i taie capul daca o mai enerveaza, cum este? O judeca cineva, ii ia pielea pentru asemenea atitudine? Profesorul trebuie linsat, batjocorit si dat la gunoi desi e mai mult nevinovat iar eleva a fost total deplasata.Dar ea nu a primit nicio nota proasta la purtare.Nu,doar profesorul care o macina rau pe directoare, pana si aici, pe site! te rog sa nu mi te adresezi cu "inainte de a comenta."este subiectul meu si nu ma pui tu pe mine la punct sub propria mea intrebare.Eu nu te-am invitat sa raspunzi kilometric aici.Nu-ti place ca nu iti dau dreptate, nu mai scrie.Limiteaza-te la un sigur comentariu obiectiv si gata! Altminteri devii suspecta cu aceasta atitudine insistenta.

| lory2lory a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Profesorul nu a folosit termeni de genul asta 'aragaz cu patru ochi","trestie","tantalauca".De unde ai dedus tu ca a facut profesorul scandal pentru ca eleva a refuzat sa refaca acea compunere? Pari un pic frustrata de comentariile mele sau ma insel? Profesorul NU A FACUT NICIUN SCANDAL! Doar eleva! Imi pare rau ca te dezamagesc.Stiu ca vrei sa-l scoti tap ispasitor.

| lory2lory a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Te cheama cumva Nicoleta?"Este nevoie de o baza psihologica ca sa intelegi"? Omul este creat cu o anumita baza psihologica.Eu zic sa incerci tu sa ma intelegi pe mine fiindca iti lipseste clar capacitatea minima de a ajunge si la mesajul meu.Incearca totusi, poate reusesti! Deci, tu nu vezi decat "agresivitatea" unei afirmatii scapate in momentul in care eleva parasea sala trantind usa si tipand urat la profesor. Dupa parerea mea, acest profesor a fost prea finut cu eleva.Sa fi fost altul, in genul directoarei,"i-ar fi taiat capul!)Acum, poate ma citesti si tu pe mine ca eu am avut rabdare cu mesajul tau kilometric si putin rautacios, mi s-a parut. Daca nu esti nici directoarea si nicio amica de suflet sau macar implicata in poveste, nu e cazul te simti asa deranjata! Zau! Stai calma!
Dupa parerea mea, profesorul a fost sanctionat abuziv pentru ca nu a jignit eleva, ci ea pe el facandu-l "nebun". Nu a facut-o "trestie" sau "tantalauca" sau ce ai mai descris tu in comentariul tau de 1 km.Nu a facut el scandal, ci eleva.Ai ignorat insa acest detaliu! Ciudat.S-a simtit doar frustrat de atitudinea plina de tupeu a elevei.Vad ca nu-mi tii si ceva prelegeri despre comportamentul elevei.Probabil,nu ti s-a parut grava atitudinea ei insa afirmatia profesorului, e cumplita desi recunosti singura ca atitudinea directoarei a fost exagerata...Nu stiu unde e logica din comentariul tau, in final.Si totusi de ce ma jignesti cum ca nu pricep ce spui? Ce rost are hartuiala asta la adresa mea? Nu-ti convine ca nu te cred sau ca nu ma las manipulata de tine? Ce doresti, de fapt?

| OoBunnyoO a răspuns (pentru lory2lory):

Scuze, dar ma amuzi. Teribil. Mai devreme voiai sa nu iti mai raspund, iar acum imi pui intrebari. Nu vad cu ce te-am jignit, ti-am spus adevarul pentru ca m-ai pus sa repet de vreo 3 ori acelasi lucru. La fel ca si acum, ma bucur totusi, ca ai decenta sa recunosti ca nu citesti tot mesajul, asa ca nu vad de ce te-as lua in serios. Exemplele cu "tanatalu" si "trestie", nu sunt exemple pentru profesorul tau, nu am zis nicaieri ca asa face profesorul tau, am spus ca sunt multi profi care au atitudini asemanatoare. Inca o data, nu am luat apararea elevei, te-am rugat sa imi arati din ce expresie ai dedus tu ca i-am luat apararea elevei. Nu mi-ai aratat. Mi-ai dat alte citate in schimb. Inca o data, de aici, observ ca nu citesti ceea ce scriu sau ca nu intelegi ceea ce scriu.
Insa eleva are 15, 16 ani, iar profesorul are cel putin 10 ani de experienta. Ar trebui sa fie in stare sa isi tina elevii in frau. Aici este greseala profesorului.
Ceea ce am spus in toate mesajele alea este ca toti au o parte de vina.
Cred ca singura persoana frustrata dintre noi, esti tu, pentru ca ai sarit cu nu stiu cate comentarii, destul de agresive, doar pentru ca nu am aceeasi parere cu tine. Eu doar am fost ironica, pentru ca ma amuzi. Si ceea ce te face si mai mult de ras, este faptul ca dai niste comentarii destul de artagoase, dupa ce recunosti, ca nu ai citit mesajul. Stii, asta este ceva de genul oamenilor care se dau destepti, dar nu stiu ce vorbesc. Imi pare rau sa iti spun, dar asta este aproape hilar.
Si in ultimul rand, un mic sfat. Data viitoare cand postezi o intrebare pe TPU, nu mai cere opiniile celorlalti. Sau macar lasa un P.S. in care mentionezi ca in comentarii vrei doar sa ti se dea dreptate, iar daca nu, te vei plange de feedbackul primit, pentru ca observ ca nu ai sarit numai pe mine sa ma contrazici, ci ai facut-o cu toti care nu au fost de aceeasi parere cu tine. Intrebarile sunt pentru a primi raspunsuri, daca vrei sa iti exprimi frustrarile undeva, ar trebui sa iti faci un blog.

| lory2lory a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Zau,eu sunt frustrata si nu recunosc? Ai mai scris ideile astea si pe forumul educational.Si tu ma amuzi, esti caraghioasa de-a binelea revenind tot timpul cu aceleasi si aceleasi idei.Nu te mai saturi dand sfaturi pe net si facand-o pe desteapta cu mine? Nu am nevoie de sfaturile tale.Pastreaza-le pentru tine si inceteaza sa ma mai jignesti! Nu mi-ai spus adevarul, m-ai jignit si inca intr-o maniera "graitoare", care iti dezvaluie identitatea.Tu esti frustrata pentru ca nu esti capabila sa incetezi o discutie care nu-ti convine! Imi scrii de fiecare data kilometric si asta arata ca te doare rau ce cred.Nu ai sa reusesti sa ma manipulezi.Profesorul despre care discut aici nu merita asociat cu altii care fac afirmatii de genul "trestie","tantalauca","va bag in mormant","iti tai capul".Cu asa ceva sa o asociezi pe directoarea despre care vad ca nu-mi tii nicio prelegere.Pe tine te intereseaza doar sa ma denigrezi pe mine aici.Incearca sa intelegi ca nu ai dreptul sa ma jignesti ridiculizandu-ma tot timpul.Se vede clar ca esti cineva cunoscut mie.Eu nu am "sarit", am dat o replica mai ironica decat a ta.Nu esti in masura sa ma judeci tu pe mine aici, ai inteles? Nu vreau musai sa mi se dea mie dreptate, CI AM DREPTATE! Iar tu vii aici ca sa ma obligi si sa ma faci sa ma indoiesc de propria mea judecata pentru ca ai probabil, ceva frustrari personale in privinta subiectului prezentat de mine.