| bleakk a întrebat:

Este important sa stim ce personalitate avem? Mai exact ce tip suntem (investigativ,realist,artistic etc) si ce temperament avem? Daca da, de ce?

Răspuns Câştigător
| Mazzenine a răspuns:

Meh. Să te cunoşti? Nu ai să o faci în vecii vecilor datorită multitudinilor de personalităţi manifestate într-un mediu bipolar... Este important să-ţi cunoşti latura principală şi iluzionistă a propriului caracter şi să nu oscilezi de la o personalitate la alta. Asta-ţi va regresa cu certitudine propriul potenţial al înţelegerii şi memoriei... Din perspectiva mea şi din câteva analize către diferite persoane, temperamentul este un atu uşor de stăpânit odată ce ţi-l înţelegi. Trebuie să ţi cont doar de o trăsătură, găseşteţi modul de calmare şi de a lua cea mai corectă iniţiativă în faţa unei problemel. Dinamismul sau calmismul. Multe dintre persoanele pe care le-am cunoscut au o caracteristică dinamică pe care o pot stăpâni pe deplin.
Tipul nostru de a fi se poate schimba, ţinând cont de propriile preferinţe şi de propriile decizii.
Pe scurt, da, este important. De ce? Am dat mai sus răspunsul.

8 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Pai daca noi nu stim, atunci cine sa stie?happy. Bineinteles ca este important sa te cunosti, mai ales, trebuie sa stii cum ai putea reactiona in situatiile mai ciudate.Sa stii de la ce sa te astepti, sa te poti controla.Cu cat te cunosti mai bine, cu atat te poti controla mai bine.Plus ca daca stii ce fel de personalitate ai, iti poti alege mult mai usor meseria.

| bleakk explică (pentru Doub):

Si daca nu ma cunosc suficient de bine si oscilez la testele de personalitate intre 2 variante care in realitate sunt diametral opuse?

| Doub a răspuns (pentru bleakk):

Asta mi se intampla si mie de fiecare data.

| bleakk explică (pentru Doub):

Alte lucruri pe care le avem in comun. ofof

| Doub a răspuns (pentru bleakk):

happy

| cookie01 a răspuns:

Da, e important. Daca vei sti ce personalitate ai vei sti si pe ce meserie te vei axa in viitor (adica la ce ai fi bun).

| Kumiko19 a răspuns:

Este foarte important. de ce? ca sa stii sa te confrunti cu tine insati

| Ciumica a răspuns:

Ar fi ciudat daca n-ai sti cine esti (exceptie celor de varsta 0-5 ani).
Este esential sa stii cine esti. Sunt mai multe motive prin care te ajuta autocunoasterea (pentru satisfactia ta, pentru anumite probeme in care esti specializat, pentru formarea viitorului tau etc.) Sunt si personalitati negative care le poti corecta daca le cunosti (si care le displac persoanelor din jur).
Multe calitati le poti afla in functie de zodia in care esti, testelor de personalitate sau doar din actiuni.