| kittyBast a întrebat:

Este posibil ca ochiul sa isi chimbe culoarea (ex: de la caprui spre verde) dupa lumina sau dupa stare?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Asa ceva se poate intampla in primele luni dupa ce te nasti.Pe parcurs doar printr-o dereglare hormonala.

| valentingb a răspuns:

Culoarea irisului in general este una fixa. In general. Dar in cazul persoanelor cu ochii verzi sau albastri, culoarea se poate schimba in functie de anotimp,sau de momentul zilei chiar. Din cauza materiei din care sunt alcatuite aceste doua culori(sidefii),ele stralucesc in nuante variate, mai inchise sau deschise, in functie de directia razelor de lumina.
De asemenea, orice culoare a ochilor se poate schimba printr-un regim alimentar special, definitiv, sau pana la un nou regim alimentar, care la fel, sa fie lipsit de anumite minerale si bogat in altele.
Nu cred sa fi auzit sau citit ceva legat de starea sufleteasca si culoarea ochilor. Stiu doar ca e dureros sa te uiti in ochii unei fete triste.

| suffarstar a răspuns:

Eu vara am ochii aproape vrezi iar iarna caprui.Cred ca de la lumina.

| MeConstantine a răspuns:

Buna,
Sunt oameni care au ochii mai ciudati, de obicei se intampla cu verde sau albastrii si in functie de stare sau de lumina ochii pot arata albastru deschis sau verde aprins. Am vazut cateva astfel de persoane. In rest depinde cum te-ai nascut.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Bănuiesc că da,
http://dli.ro/f/3069-schimbarea-culorii-ochilor.html
Te pup!

| euu33 a răspuns:

Dupa lumina da, dar dupa stare nu sunt asa sigura.

| GeoRgiiANna31 a răspuns:

Da e posibil. uneori de la lumina. Alteori cu varsta probabil happy

| femeiacocheta a răspuns:

Da, este foarte posibil! Dupa stare nu cred sa se schimbe culoarea, dar in functie de lumina sau nuanta fardului, eventual a hainelor, cu siguranta ca se modifica. Ochii caprui sunt renumiti ca avand irizatii verzi.

Cu drag

http://femeiacocheta.ro/category/lectii-de-infrumusetare/

| Albert77 a răspuns:

Lumina