| Anaaaa13 a întrebat:

Este posibil ca un copil de 17 care locuieste in Austria sa fie student in anul 2 la medicina? Cum se studiaza acolo?

3 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pe internet scrie așa:
"În Austria, anul scolar incepe la mijlocul lui septembrie si se termina la mijlocul lui iulie. In Austria, elevii fac 8 ani de liceu. Ei incep liceul la 10 ani (clasa a 5-a) si studiaza in acest ciclu pana la aproximativ 18 ani, cand, la sfarsitul clasei a 12-a (clasa a 8-a de liceu), au examenul numit Matura (echivalentul Bacalaureatului romanesc). Cei care trec Matura au dreptul sa se inscrie la universitate."
http://www.highschools.ro/destinatii/austria.html

Deci nu, nu-i posibil.

| Deliiiia a răspuns:

Nu pare plauzibil.

| AndreiWolf a răspuns:

E posibil dar doar daca esti geniu, asa ajung si copii de 12 ani la universitate.