Întrebare recomandată | Nicolae131 a întrebat:

Eu am teeminat clasa 12 anul trecut si nu am luat bacul din cauza matematicii.
La romana am luat 6.70, la biologie am luat 6.50 si la matematica tehnologic am luat 1.20
Apoi am mai dat din nou la matematica in sesiunea de vara si am luat 2.10.Nu am inteles niciodata matematica, nu am avut de unde invata si nu am invatat in liceu matematica fiindca nu mi-a placut si astfel m-am trezit inainte de bac ca nu stiu nimic.
Intrebarea mea este urmatoarea. Merita sa mai dau odata? Si daca da recomandati-mi niste siteuri si videoclipuri in care un profesor explica exercițiiile.
A daua intrebare este. Ma mai lasa sa dau bacul inca o data sau nu mai am voie ca am picat deja 2 sesiuni? Sau trebuie sa platesc o taxa ceva si daca trebuie sa platesc o taxa cat costa?

2 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Poti da BAC-ul din nou, iar eu una iti recomand sa o faci. Ia frumos materia la matematica, din gimnaziu, si incearca sa intelegi ce inseamna fiecare lucru si de ce e asa. Cat despre profesor / site etc sincer nu stiu. Daca X imi explica mie si iti explica tie, poate eu inteleg absolut tot ce zice omul ala si cred ca este cel mai bun profesor din lume, iar tu poti sa nu intelegi nimic fiindca pur si simplu stilul in care preda / explica nu coincide cu felul in care o informatie trebuie sa iti fie spusa ca sa o intelegi. Sau poate fi invers; tu sa intelegi si eu nu. De asta si cred ca cea mai sigura varianta ca sa intelegi matematica e sa o inveti singur. Poti si sa mai cauti profesori de matematica ce scriu carti si sa vezi daca intelegi ce spun ei acolo. Nu stiu daca ma intelegi, insa sunt profesori de matematica care fac manualele, culegerile, memoratoarele si toate materialele. Cauta unul care iti place si cumpara-i culegerile, te poate ajuta si asta.

| stefiiii3 a răspuns:

Pentru inceput trebuie sa o iei de la inceput cu materia, stiu ca va fi greu, dar trebuie sa faci asa. Avand in vedere ca nu ai scos nici macar un 3 inseamna ca ai lacune mari.
Iti recomand acest playlist

https://youtube.com/playlist?list=PLzEzcuRAX_e5cMVGe-N-HHjwObyKjAqso

Un sfat ar fi sa dai anul acesta, pentru ca s-a scos polinoamele ce se faceau in clasa a12a semestrul doi din cate am inteles, te va avantaja destul de bine.

Sper ca nu te-a deranjat ce am spus mai sus, si eu sunt varza la matematica si incerc sa ma indrept happy

Bafta