| anaaag a întrebat:

Eu merg la scoala in Brasov, dar am buletinul pe Bucuresti pentru ca acolo e casa mea. Acum vreau sa merg la liceu in Brasov. Voiam sa intreb daca imi va trebui o viza de flotant (parca asa de numeste nu stiu sigur). Stiu ca e valabila 6 luni, deci mi-as pune-o prin aprilie ca pe 25 iunie sa pot depune lista cu liceele.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Viza de resedinta (flotant) se acorda pe o perioada maxima de 1 an si poate fi reinnoita. Poti depune lista cu liceele si fara sa ai viza de resedinta si sa o obtii abia atunci cand incepi scoala, nu este nevoie s-o obtii inainte.
Daca esti la o scoala din Brasov si ai carte de identitate poti sa obtii viza de resedinta si acum.