| SyL1on a întrebat:

Am o problema, mi-am pierdut buletinul si am avut viza de flotant pe el. Vreau sa stiu daca pot sa imi fac singur buletinul ca am 18 ani si daca viza de flotant mai este valabila, sau trebuie sa ma duc iar la strehaia sa fac viza de flotant.Si cat m-ar costa sa fac buletinul din nou, ce taxe voi suporta? Multumesc!

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, din moment ce ai 18 ani împliniţi, poţi să mergi SINGUR să-ţi refaci C.I. :)
După aceea poţi cere menţionarea reşedinţei pe noua CI...

Trebuie să mergi la Direcţia de Evidenţă a Populaţiei de care aparţii!
Trebuie să declari pierderea CI la SPCLEP de care aparţi!
Apoi depui actele pentru o nouă C.I. - vezi detalii la linkul :
http://depabd.mai.gov.ro/cadru_legal.html

http://depabd.mai.gov.ro/eliberare_CI_pierdere.html

Toate cele bune!

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti sa te duci singur pentru a obtine o noua carte de identitate (buletin de identitate nu se mai face din 1995). Dupa obtinerea noii carti de identitate vei putea solicita inscrierea resedintei.
Taxele sunt aceleasi ca la prima carte de identitate, respectiv 7 lei.