| andreutza1010 a întrebat:

Eu nu stiu cum pot sa invat foarte bine la istorie si biologie. Citesc, citesc si iar citesc, ma asculta parintii dar cand trebuie sa ma asculte nu mai stiu nimic. Cum pot sa invat dar sa imi si ramana in minte?
DAU FUNDA!

12 răspunsuri:
| unCalutz a răspuns:

Ia un Memo Plus, te ajuta sa inveti mai repede

Am incercat si merge.

| ruxi1728102 a răspuns:

Sincer d-asta urasc eu biologia din suflet. daca ma intrebi a2a zi ce am invatat...noroc ca sunt la mate-info si nu am treaba cu istoria.

| MiK3L a răspuns:

Modul in care inveti in momentul de fata se numeste * TOCIT *
Ar fi mai bine daca nu ai invata cuvant cu cuvant o citesti de 5 ori si iti va ramane ceva in cap si cel mai important fii atenta atunci cand profa. iti preda lectia. Daca o intelegi din cls. acasa o sa fie floare la ureche. happy

| Doloresidk a răspuns:

Pai nu cred ca ar trebui doar sa citesti...adica dupa ce ai citit o fraza repet`o de mai multe ori, cu voce tare.

| bestgirl1 a răspuns:

Ee cand trebuie sa invat citesc lectia o data si apoi o sapun cu voce tare sau scriu pe o foaie ce am inteles.

| LAlex a răspuns:

Dupa ce tu consideri ca ai invatat, scrie mare si colorat pe o foaie datele importante, apoi pune foaia intr-un loc pe care il vezi mereu. Asa datele importante iti vor atrage atentia. Sper ca te-am ajutat.

| AlabalaAnonim a răspuns:

Fi cu gandu la lectie nu la ziua de maine, citeste cu voce tare

| dellyutzaaa123 a răspuns:

Pai poti sa scrii ce ai de invatat ca si eu scriu si invat mai usorhappy! Eu asa fac.

| IloveJustinBieber_6148 a răspuns:

Am o ideesa citesti pe rand cateo particica si apoi sa spui doar acea parte sa vezi ce ai retinut de acolo

| Emy_4433 a răspuns:

Pot spune ca sa fii mai atenta si sa nu ai emotii.eu asa fac cand nu stiuhappy funda?

| Alkaiba a răspuns:

Nu-ti pot spune exact cum sa inveti deoarece toti au stilul lor de a invata si se poate ca stilul unuia sa nu dea roade altuia. Pot sa-ti spun cum fac eu: citesc din carte si apoi ma apuc sa memorez doar ce e mai impotant iar din caiet invat tot ce imi da pofesorul. Acum nu stiu daca daca stilul meu functioneaza la oricine da la mine da roade. Pot sa te sfatuiesc doar sa nu inveti ceea ce nu intelegi ca atunci se cheama toceala nu invatatwinking

| Darky444 a răspuns:

Incearca sa nu tocesti. incearca sa citesti si sa vezi despre ce este vorba. sper ca te-am ajutat happy