| Crisit1398 a întrebat:

Eu sunt la profil uman-stiinte sociale.As vrea sa dau la FSEGA sau UVT la informatica economica.Din cate am inteles info se invata de la 0. Mi-e mai mult teama de matematicile aplicate in economie.Eu de abia acum pe a 12 fac matrici si ceva sisteme de ecuatii dar n-am facut analiza matem.Este cineva la aceasta facultate de la profilul uman?

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce sa se ia materia de la 0 daca dai si admitere la informatica? straight face Eu zic sa-ti schimbi optiunea ca intr-un an chiar si cu pregatire daca ai face nu mai ai cand sa recuperezi 4 ani de liceu. Concurezi cu mate-info cu 4 ore de info pe saptamana.

| Crisit1398 explică (pentru Adry05):

Eu nu vorbesc despre facultatea de matematica informatica.Se da admitere cu un eseu motivational+media bac. Facultatea este in cardrul FSEGA.

| Kiwibibilă a răspuns:

Ce info se invata de la 0? laughing)))))))))) Ma mir ca faza asta inca merge.
Se "recapituleaza" toata materia de liceu in 2 saptamani. Daca n-ai facut o sa fie naspa pentru tine. Şi nu prea ai şanse să intri. Gândeşte-te că te baţi cu cei de la mate-info care iti dai seama ca fac mult mai mult decat tine, deci imi pare rau sa-ti spun dar mai bine te-ai reprofila. Dar daca chiar vrei ar fi bine sa te apuci de maine de invatat la materiile de real+meditaţii la mate, info, fizică şi ce materii se mai fac pe acolo. Bafta.

| Crisit1398 explică (pentru Kiwibibilă):

Am vorbit cu niste cunostine si mi-au zis ca se ia de la 0, probabil mai accelerat dar in general de la inceput.Nu este ca si cum nu stiu sa scriu un program simplu.Eu nu vorbesc aici despre facultatea de matematica informatica.

| Kiwibibilă a răspuns (pentru Crisit1398):

La facultatile proaste cred si eu. Dar la cele bune se recapituleaza tot in maxim o luna. Gen am o prietena la poli la telecomunicatii si a reluat toata materia de liceu in 2 saptamani.

| JustMeForever3 a răspuns:

La FSEGA info economică se intra cu 10 mai ales la buget