| YellowPerson a întrebat:

Eu vreau sa fac facultatea de medicina, dar asta ar insemna ca trebuie sa urmez profilulu de stiinte ale naturii. De altfel eu vreau sa nu dau bacul la matematica pentru ca nu ma descurc prea bine la aceasta materie. Ce alt profil as putea sa urmez care sa aiba cat-de-cat legatura cu facultatea pe care vreau sa o urmez?

Răspuns Câştigător
| DreamyAndBold a răspuns:

Hmm. raspunsul e: nu exista profil la care sa nu dai bacul din mate dar sa aiba legatura cu medicina.
Dar uite o alta veste: nici mate-info nunare legatura cu medicina. Si totusi anual merg o gramada de elevi de la mate info la medicina. La fel si de la filologie si de la stiinte sociale.
Eu trec in clasa a 12a si sunt la mate-info si am de gand sa merg la farmacie. Niciodata nu am fost foarte stralucita la matematica, dar nu am detestat-o. Asa am ajuns la profilul asta.
In fine. Revenind la dilema ta, medicina este complexa, plina de detalii si presupune o memorie extraordinara si o intelegere profunda a unor lucruri legate de organismul uman. Memoria si limbajul pot fi dezvoltate mult mai bine la filologie decat la mate-info de exemplu. Iar daca tu chiar ai inclinatie catre stiintele medicale/ale naturii, vei face niste eforturi si vei intelege si cum functioneza mai exact astea. Am urmarit parerile unor profesori de la umf care spuneau ca prefera absolvent de uman decat de real din punct de vedere al limbajului si al memoriei si al calitatilor de comunicare cu pacientii. Un profil real te va face mai capabil de sinteza, de a schematiza lucrurile si a le reduce la alte lucruri mai simple, cunoscute deja. Dar asta nu inseamna ca un elev de la uman e privat de tehnicile astea de invatare. Pana la urma inveti cum poti tu mai bine.
Apropo, ce inseamna ca nu te descurci bine la matematica?
Eu am fost slaba la mate in a 5a, a 6a, abia in a 7a mi - am revenit iar in a 8a an exersat pentru evaluare. La liceu am cel mai exigent prof din liceu la mate si sunt pe la mediile 5-6-7 pana acum. Nu e tragedie sa treci la o materie. Daca matematica e singura la care nu te prea pricepi, poti incerca stiinte ale naturii fara probleme. Bac-ul nu e mare filozofie. Gandeste-te cati elevi de stiinte ale naturii vor la medicina si nu sunt priceputi la mate si totusi trec bac - ul cu note mari. Totusi, daca tu crezi ca esti cu adevarat slab/a la materia asta si nu o suporti, du-te la uman. O sa fie perfect si de acolo daca iti pastrezi optiunea

3 răspunsuri:
| MCRgurl a răspuns:

Profilul nu conteaza. Poti sa faci filologia si apoi sa mergi la Politehnica fara probleme.Si sincer...nu sunt mari diferente intre profiluri, ca materie.La filo si ss se pune accent pe romana, engleza si istorie, doar ca la filo se pune mai mult accent pe latina iar pe ss se mai face si ceva matematica.La mate-info se pune accent pe materiile de real.Si asta e toata faza.Pentru admitere intotdeauna e nevoie sa inveti mult suplimentar, nu te baza ca te duci la nu stiu ce profil si o sa te ajute cu ceva la admitere. Daca vrei la medicina, faci cum a spus cel dinaintea mea.Te duci la filo ca sa eviti matematica si incepi pregatirea chiar si de pe acum, daca esti 100% sigura ca asta vrei sa faci.

| AFR81 a răspuns:

De ce trebuie sa aiba legatura? Eu am terminat la o clasa de Stiinte ale Naturii si tot ceea ce am invatat la biologie i-a ajutat, doar intr-o foarte mica masura, pe cei care au dat la Medicina. Au invatat ei suplimentar foarte mult acasa, de aia au fost admisi. Daca ti-e frica de BAC-ul la matematica, care intr-adevar, este mai dificil, du-te la filologie si incepe de prin clasa a 10-a, a 11-a sa te pregatesti pentru admitere. Profilul la liceu nu prea conteaza.

| EmmaEu a răspuns:

Un alt profil ar fi mate info, insa asa cum ai spus nu esti fan mate. Ei bine, asta nu te opreste de la nimic. Abia am scapat de examen si imi era teama de proba la mate. La sfarsit de a-7-a eram cam de la 7 la materia asta si ma apuca groaza doar cand ma gandeam la examen. Insa intr-un an s-au schimbat multe. Am luat 9, 6 la mate si nu a mai devenit atat de chineza pe parcursul anului, cand i-am acordat atentie si cam toti nervii mei. Nu trebuie sa te descurajeze bacul la mate de pe acum, in 4 ani de liceu se pot schimba multe. Asta ar fi ultima ta grija sa spun, in acesti ani iti schimbi perceptia si caracterul, vei deveni mai matur si vei constientiza mai mult, de asemeana si vei invata mai usor unele lucruri.
Acum sunt mai multe lucruri care conteaza: depinde de liceu. Eu a trebuit sa aleg un liceu cu traditie pentru Stiintele Naturii unde se intra chiar si cu 8 si ceva, ori un liceu la inaltime din toate punctele de vedere unde ultima medie e 9, 6 la Stiintele Naturii. Ce vreau sa spun e ca mai mult conteaza matematica anul asta, sau depinde in ce clasa esti si cat mai ai pana la examen. Important, din punctul meu de vedere, e sa te vezi la liceul si la profilul la care ai visat, iar pentru bac, mai tarziu grijile.
Poate te intrebi daca te-ai duce la un profil mai usor, Filologie sau Stiinte Sociale, unde nu dai bac la mate. Ei bine o sa pierzi foarte mult. La Stiinte Sociale faci 2 ore de mate pe saptamana, spre deosebire de 4 la stiintele naturii. Ai foarte mult de pierdut, dar nu numai la matematica, ci si la chimie, fizica si biologie. Iar din a-11-a, fizica nu mai faci deloc. Sfat, mai intai sa intri pe poarta liceului la care ai dorit sa ajungi si la clasa pe care o vrei, restul pe parcus.
Sper ca te-am ajutat macar putin!