| marianamay a întrebat:

Eu vreau sa invat engleza, am dictionar.Voi cum retineti cuvintele in engleza? PS:vreau sa ajung la un nivel avansat

Răspuns Câştigător
| RB26DETT a răspuns:

Totusi, nu cred ca poti invata engleza doar cu un dictionar, poti cumpara, sunt pe internet un fel de carti care te ajuta la legarea cuvintelor, compunerea propozitiilor si verbele cu timpurile lor, cuvintele le poti invata din dictionar dar gramatica? de geaba stii tu toate cuvintele daca nu stii sa le legiwinking sunt cateva timpuri, mi se pare ca le gasesti si pe net, exemle etc... sa stii sa formezi o intrebare, sa traduci usor din romana in engleza si din engleza in romana, sunt cateva mici reguli ce trebuie respectate, pluralul cuvintelor este putin mai sofisticat, nu la toate se pune 's' la urma, depinde de felul cum este.

5 răspunsuri:
| AleX199506 a răspuns:

Eu am invatat engleza uitandu-ma la filme/desene si fiind foarte atent la ora de englezatongue! funda

| bogboy101 a răspuns:

Mare **** ce ai tu un dictionar si eu am si faac la scoala si meditatie dude la meditatiealtfel nu ai cum ( faza cu inveti engleza de la tv de la jocurii prosti)

| ailiceC a răspuns:

Eu invat cuvinte din melodii, dar si la scoala am invatat. big grin
Tatal meu stie bine engleza. A invatat singur dintr-o carte. thinking

| Al3x96 a răspuns:

Uita-te la filme multe si pe internet poti invata engleza. poti cauta engleza pentru incepatori si vei ajunge incetul cu inceput la un nivel avansat sau poate chiar mai mult. fa multe testewinking

| andrutzafrumusica a răspuns:

Poti invata engleza de la televizor(filme, desene animate ..etc.) din jocurile pe calculator de tip puzzle cum ar fi :criminal case, Hidden Chronicles ( acestea le poti juca pe facebook) sau mai sunt unele programe speciale pentru a invata engleza pe care le poti lua de pe net gratis