| anonim_4396 a întrebat:

Bună, de unde să încep, cu ce … dacă vreau să învăț engleza?! Bazele le am cât de cât închegate dar îmi doresc sa trec la un nivel avansat …

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt nenumărate situri gratuite de învățare a limbii engleze. Caută.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Mai sunt și teste care îți spun nivelul la care te afli. Caută.

| zurick a răspuns:

Poate e prea devreme pentru mine, da nu prea știu ce înseamnă că ai bazele. Ce nivel ar fi?
Mă rog, comunică cât mai mult în engleză ( înregistrări, videoconferință, apel, scris ) pentru asta ai aplicații ca tandem, hello talk unde poți vorbi cu britanici/ americani.
Setezi tiktok ul pe engleză, te poți uita la conținut în engleză ( filme, canale de Youtube, seriale) Începi cu dublare și subtitrare în engleză ( apoi fără subtitrare ) Îmi place că poți face asta la Netflix.
Poți citi cărți în engleză ( sunt cele de la Penguin pe nivele, iar după poți trece și la cărțile normale )

| dinaprilie a răspuns:

Cursuri structurate, profesor, studiu individual pe carte.

| Den1sa a răspuns:

Ai putea sa mergi la niste cursuri de limba engleza sau ai putea incerca ceva online cum ar fi duolingo, recomand pentru ca mie mi-a fost de ajutor : ) si in plus ai putea sa te uiti la filme, seriale etc in engleza si cu subtitrari in engleza iar o metoda si mai buna este sa privesti desene animate disney in engleza cu subtitrare in engleza pentru ca desi nu intelegi bine ce spun, prin miica lor iti vei da seama ce se intampla

| Flavianadx a răspuns:

Filme, știri, vloggeri.
Dacă vrei sa plătești, încearcă cu profesor.

| felixf a răspuns:

Ce inseamna "am bazele"? Vrei sa inveti? urmareste filme in limba engleza cu subtitrare in limba engleza. Urmareste desene animate in aceleasi conditii. Urmeaza un curs de limba engleza pentru avansati. Cauta gruprui de limba engleza pe Facebook si fi activ in ele. Gasesteti o prietena/prieten online si schimba cu el mesaje pe wapp sau Facebook in limba engleza.