| DianaTweety a întrebat:

Eu vreau sa ma transfer la alt liceu la stiinte sociale. Eu acum incep clasa a 9 a la comert. Ca sa ma transfer trebuie sa am ultima medie a celul intrat la profilul respectiv? Media din clasa a 9? (Scz de categorie )

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu te poti transfera acum, vei putea abia dupa cl. a IX-a si va trebui sa ai media generala de promovare a cl. a IX-a cel putin egala cu media ultimului promovat din clasa unde vrei sa te transferi.

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

La art 152 litera a) din ROFUIP ( actul normativ care reglementeaza organizarea si functionarea scolilor de invatamant preuniversitar ) se prevede ca :
"Elevii din clasa a IX-a se pot transfera numai dupa primul semestru, DACA media lor de admitere (in liceu )este cel putin egala cu media ultimului admis la specializarea la care se solicita transferul "(http://cdloga.ro/......colar.pdf)

| utilizatorcim a răspuns:

Te poti transefera din sem 2 dacă media ta de admitere e egalsă sau mai mare decât media ultimuli admis in clasa

| DianaTweety explică (pentru utilizatorcim):

Nu media din clasa a 9 a?

| utilizatorcim a răspuns (pentru DianaTweety):

Daca te muți din sem 2, contează media de admitere