rroxi44
| rroxi44 a întrebat:

Examen pentru Cambridge sau Toefl? Care sunt diferentele, avantajale?

Răspuns Câştigător
| georgehari a răspuns:

TOEFL e valabil doi ani de la data eliberării scorului. Are mai multe secţiuni - citit, ascultat şi răspuns, vorbit, eseu. Este un test simplu pentru cei care ştiu bine engleza şi au nevoie de un test pentru o ocazie. Instituţiile cer de obicei un scor minim la TOEFL. Dacă vrei să te programezi la test, fă acest lucru din timp (2-3 luni înainte), pentru că e destul de aglomerat şi se dă doar în două locuri în Bucureşti.

Totuşi, pentru studii de lungă durată, Cambridge e de preferat.

4 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Depinde unde-ti trebuie, fiecare este obligatoriu pe un anumit areal.Cambridge nu este recunoscut in SUA si la universitatile americane din Europa, Toefl nu este bun pentru Anglia...

mihaicd
| mihaicd a răspuns:

Testul TOEFL este obligatoriu pentru majoritatea candidatilor la invatamantul superior din SUA si Canada, care provin dintr-o tara in care engleza nu este limba materna.
In Marea Britanie, ca si in alte tari din Commonwealth, testul Cambridge IELTS este de regula necesar la inscrierea in invatamantul superior a candidatilor avand o alta limba materna decat engleza.

Cu toate acestea, Toefl (cu o vechime de 50 de ani) este cel mai cunoscut si mai folosit test de limba engleza din lume.

| J7anine a răspuns:

Totusi parca auzisem ca "valabilitatea" unui TOEFL in raport cu un Cambridge e ceva gen 2 ani: lifetime.
Oricum depinde si de care Cambridge te interesezi, First Certificate, Cambridge Advanced, Professional, Business English.
La TOEFL e un singur test, unde exercitiile au grad de dificultate diferita, si in urma testului obtii un nr. de puncte, care te incadreaza intr-o categorie (mediu, avansat, etc.)
la Cambridge iti alegi practic examenul pe care-l dai (pleci din start cu nivelul pe care crezi ca-l ai) si obtii o nota pentru examenul respectiv (A, B, C, sau poti sa nu-l iei)
Alternativa pentru TOEFL mai e si TOEIC, Test of English for International Communication, care ar fi mai usor ca un TOEFL si mai ieftin (daca iti foloseste sau nu depinde probabil de universitatea la care vrei sa aplici - daca il vrei doar asa, pentru palmares cred ca suna bine oricum :). mai multe detalii aici :
http://www.ets.org/......0c3921509/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

TOEFL este acceptat si in Marea Britanie, alaturi de IELTS. Nu pot sa iti spun diferentele dintre ele, pentru ca nu le stiu. Oricum, fata de Cambridge, TOEFL nu are grad de dificultate, desi la nivel este apropiat de CAE. Se accepta orice tip de TOEFL: IBT, CBT, PBT la facultatile din Marea Britanie. Este de asemenea acceptat si in SUA, Canada, Grecia, etc, unde Cambridge-ul nu este acceptat. De asemenea, pot sa iti zic ca la facultatile din Marea Britanie, Olanda, Danemarca, Grecia, Italia, SUA unde m-am uitat eu peste cerinte, nu se accepta Cambridge, in afara de IELTS. Sper sa te ajutehappy