| NonZarek a întrebat:

Exista absenta cu rosu (la liceu)? Dacă da, poate fi motivata? Cine o poate pune?

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"absenta cu rosu " - doar in mintea unor profi țăcăniți

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cine a pus-o?!
Profesorul de la disciplina respectivă.

De regulă, absentele se pun cu albastru.
In cazuri extrem de rare, am mai văzut câte o absență cu roșu. A fost pusă cu scopul de a nu putea fi motivată (ca o atenționare, de a nu trece nimeni peste hotărârea luată de profesor, nici măcar dirigintele)

Nu se mai poate motiva.
Probabil l-ai mințit cu ceva, i-ai spus, de exemplu, că esti bolnav, acasă și te-a văzut bine sănătos, plimbându-te. E doar un exemplu, tu știi care a fost motivul real. Degeaba, nu s-a înfuriat.