| anonim_4396 a întrebat:

Exista centre de examinare in limba coreeana/chineza sau japoneza in Romania, mai exact cum e la engleza Cambridge-ul sau IELTS-ul? Si daca da, in ce orase? Iti dau diplome pe care chiar le poti folosi in Coreea/China/Japonia?

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Ce fel de diploma vrei? Exista examene la Ministerul Culturii pe care dacă le dai și iei peste 7 primesti o autorizație de traducător in domeniul juridic sau depinde pentru ce domeniu vrei tu și cu asta te poți angaja ca traducător in multe alte locuri. Caută pe site-ul lor informații, sunt destul de scumpe, vreo 700 lei un examen pentru limbile astea și trebuie sa dai 2 in același timp.
Dacă vrei sa pleci din țara nu cred ca ai nevoie de certificat, nu îți cere nimeni o hârtie, trebuie doar sa știi limba.