| anuta2001 a întrebat:

Întrebare pentru cei ce sunt la facultatea de Litere.

Am auzit ca exista si profile care iti permit sa înveți o limba Asiatica (chineza, japoneza, coreeana). Este adevarat? Si daca da, cum se desfășoară orele (mai exact profesorul preda in engleză sau este roman cu studii in limba perspectiva?)

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Depinde si unde mergi, in principiu sunt romani care au invatat limbi de genul si le predau.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Multumesc happy

| laSoledad a răspuns:

Din cate stiu de la o prietena care invata la specializarea chineza-engleza la facultatea de Litere din Sibiu, are profesori nativi chinezi pentru chineza care predau în engleza si profesori nativi englezi dar si romani care le predau disciplinele legate de limba engleza. Ea a ales chineza pentru ca in liceu fusese la cursuri de chineza oferite gratuit de Institutul Confucius din Sibiu. https://admitere.ulbsibiu.ro/......enta-2018/

Intrarea se face pe baza de dosar - nota de la BAC. Pe langa istoria, cultura Chinei si a literaturii si limbii chineze, se invata in plus si istoria, cultura si literatura limbii Engleze, deci trebuie sa-ti aloci mult timp si sa-l administrezi chibzuit, incat sa poti sa faci fata multor carti de citit pe ambele fronturi.

In rest, am auzit ca participa la multe evenimente extra organizate de facultate sau de studenti pe partea asta chineza si e chiar misto. Bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumesc dar am mai văzut acea pagina. Vroiam sa imi răspundă cineva care chiar știe si este la facultatea de Litere întrucat pagina respectiva nu prezintă informații suficiente care chiar sa ma lămurească.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Baftă atunci!

| AlinnaV a răspuns:

Eu sunt la Engleza-Japoneza la UBB in Cluj si in ceea ce priveste japoneza, vei avea ca profesor un roman care a studiat in Japonia, alaturi de asistenti care la randul lor au studiat in Japonia. De asemenea, avem si o profesoara nativa. Daca te duci la Coreeana, acolo vei avea doar profesori nativi, din cate stiu sunt doi. Iar la chineza nu stiu foarte multe, dar din cate stiu tot romani sunt si acolo ca profesori. La japoneza, totul este predat in limba romana, insa, la Coreeana... Totul este predat in coreeana. Ik, suna ciudat, dar asa mi-au spus colegii. La chineza e tot asa in romana.