| RAY a întrebat:

Exista modalitati prin care poti sa inveti lucruri noi mai repede?

16 răspunsuri:
| RainOfColors a răspuns:

Iei MemoPluswinking

| CreepyCrow a răspuns:

Eu consider ca daca de exemplu afli ceva nou despre o persoana draga tie tii minte chestia aia. Deci cred ca poti invata mai repede ceva ce iti place.

| doctorandus a răspuns:

Exista tehnici mnemotehnice, eu unul nu le-am incercat dar altii zic ca iti poti antrena memoria asa cum un atlet isi antreneaza muschii. De exemplu exista cate un cuvant pentru fiecare carte de joc si daca te antrenezi poti retine ordinea unui pachet de carti de joc, amestecat la intamplare.

| DyNo a răspuns:

Da, prin autosugestie. Pune-ti o carte de stiinta la cap(pe care sa nu o fi citit inainte si informatiile din ea sa nu-ti fie necunoscute) si culca-te cu gandul ca o vei ''invata'' in somn, daca te-ai autosugestionat cum trebuie o sa ai surpriza ca toate informatiile din carte o sa-ti fie cunoscute.

| RAY explică (pentru DyNo):

Eu ma gandeam la citit

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Asa este, cititul ajuta foarte mult. Insa, cand esti nevoit sa te documentezi mult pentru anumite lucruri, sa scrii o carte de stiinta de exemplu, si informatiile trebuie sa fie multe si complexe, si timpul iti este limitat metoda aceasta cu autosugestia este binevenita.

| RAY explică (pentru DyNo):

Stiu dar vreau creativitate, imaginatie si sa invat ceva nou mai repede asta vreau

| Rockerul23 a răspuns:

Le asociezi cu lucruri din viata de zi cu zi, eu asa fac si merge.

| RAY explică (pentru Rockerul23):

Cum adica?

| Rockerul23 a răspuns (pentru RAY):

Gen la formule si definitii.
Ma gandesc ca seamana cu un anumit obiect.

| RAY explică (pentru Rockerul23):

Inteleg,eu ma gandeam cum sa fac execiti mintale ca nu prea imi folosesc creierul as vrea sal antrenez

| DyNo a răspuns (pentru RAY):

Daca vrei sa-ti antrenezi creierul si sa ai control asupra lui si a organismului, incepe sa-ti educi creierul emotional, limbic, reptilian sau inconstientul, prin sugestie, autosugestie si imagerie mentala. Cu aceste procedee te poti vindeca de orice boala fie ea si una considerata incurabila.

| Quanah a răspuns:

Doar daca esti indeajuns de curios incat sa iti bagi nasul peste tot.

| emma_8868 a răspuns:

Da, un prim exemplu ar fi sa asculti in fiecare zi Radio Cultural (chiar si in timp ce lucrezi ceva prin casa)

| moralslab a răspuns:

Depinde de capacitatea ta de stocare a informatiilor.
Daca ai procesor din generatia facebook, nu prea e binelaughing
intelegi?