| metatheory a întrebat:

Exista o corelatie intre profesie si ateismul persoanei in cauza?

3 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Greu de crezut! Credinta /necredinta depind de educatie, gradul de cultura si de experientele personale.Multi iau ad litteram regula 1+1=2, si chiar cred ca au descoperit "adevarul absolut", de fapt nu prea este asa simplu...

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Pai cum sa zic, de obicei aia care stau mai mult timp prin scoli sunt mai atei daca pot zice asa.
Savantii, oamenii de stiinta, invata toata viata lor, si sunt cam atei
Doctorii, invata atata timp, si cand sunt in sala de operatie isi fac treaba, nu se roaga la barbosul din ceruri sa vindece pacientul.
Vazusem si un grafic, cu cat IQ-ul e mai mare, cu atat "credinta" omului e mai mica. Insa, daca IQ-ul are o valoare scazuta, "credinta" e la ea acasa.

Mda, sa vad cate "stupid"-uri primesc

| Angel0 a răspuns:

Mai degrabă intre decepțiile persoanei in cauza și ateism.