| AvalohAlyn a întrebat:

Exista o postliceala de 2 ani cu specializarea numita asa:asistent medical de nutritie si dietetica.
Intrebarea mea este:Cu ce se ocupa un asistent medical de nutritie si dietetica si unde poate lucra?
Multumesc

2 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Îi învață pe oameni ce și cum să mănânce în mod cât mai rațional, pentru a evita o serie de boli, dar în special îngrășarea și tendința acestora spre obezitate.
Și încă multe altele.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poate lucra într-o instituție medicală, spital, clinică.
Se ocupă de hrănirea pacienților. nu ca bucătar ci ca specialist hrănirea lor. astfel ca dieta lor, regimul alimentar indicat să ajute la vindecare.