| Ionut7743 a întrebat:

Exista un conformist în felul cum se imbracau oamenii în perioada comunista?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Exista "conformism" (nu conformist) deoarece era o regula ca tinuta sa fie decenta. a fost o perioada cand pentru tinuta "indecenta" (era considerat "indecent" tot ce dezgolea parti ale corpului mai putin expuse si parul lung) te aresta si te trimitea la munca fortat daca te gaseau fara serviciu.

4 răspunsuri:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Vezi ca incep miturile si legendele inflorite. Da, e adevarat ca nu se putea iesi cu tatale si cucu gol pe strada. Nu te aresta nimeni sa te duca fortat la munca, nu te tundea nimeni. Ah, daca erai beat si te apuca urlatul prin centru si spargeai vitrine da, atunci nu te felicita nimeni.

| corolav a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Corect!
Mai ales începutul. Cel cu miturile și legendele.
Sănătate!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru corolav):

Pai multi vin acum cu basme despre balauri. Sa caute ca sunt pe net fotografii de arhiva cu femei cu fuste mini si cu decolteuri, pantaloni stransi pe puta, barbosi si pletosi. Multi vorbesc ca te tundea dar uita sa spuna ca asta daca erai recidivist, pletos si cu paduchi, si nu aveai serviciu de 2 ani, e clar ca traiai din furat. Nu ii punea nimeni la munca " fortata ", le oferea un serviciu, 2, 3, aaah, si da, daca nu si nu atunci te trimetea fortat la mina sau la canal. Daca nu stateai nici acolo iti mai dadea o reeducare de cateva luni. Nu plang dupa comunism dar in lumea libera in SUA 25 % sunt total inutili societatii ca nu au nici o pregatire si nici nu vor sa munceasca, 15% sunt homeles. Te impusca pe strada pentru 5 $. Nu mai e mult nici la noi.

| corolav a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

O.K. Mulțumesc pentru răspuns.
Să ai sănătate!