| anonim_4396 a întrebat:

Explicati de ce rugaciunea TATAL NOSTRU se mai numeste rugaciunea DOMNEASCA?

Răspuns Câştigător
| marianoo a răspuns:

Se numeste Rugaciunea Domneasca pentru ca insusi Mantuitorul a spus-o prima oara apostolilor Lui.

8 răspunsuri:
| stefybx a răspuns:

Rugaciunea "Tatal nostru".

I se mai zice si Rugaciunea Domneasca, pentru ca ea a fost data de Hristos ucenicilor Sai, cand acestia L-au rugat sa-i invete cum trebuie sa se roage (Luca 11, 1 s. u.).

In Liturghiile ritului bizantin, Rugaciunea Domneasca este recitata in forma textului din Evanghelia dupa Matei 6, 9-13. Continutul ei are sapte cereri. Cele dintai trei se refera la Dumnezeu insusi si sunt expresia iubirii, respectului si supunerii filiale fata de El. In celelalte patru se cuprind cereri privitoare la trebuintele noastre temporale si in legatura cu mantuirea noastra.

| valentin_6918 a răspuns:

Obarsia rugaciunii Tatal nostru este cu totul si in toate cuvintele ei dumnezeiasca, fiind alcatuita de Dumnezeu Fiul, adica de insusi Mantuitorul nostru, la rugamintea unuia dintre Apostoli: „Doamne, invata-ne si pe noi sa ne rugam" (Luca 11, 1)
http://biserica.org/Publicatii/1992/NoIV/13_index.html

| everystudent.ro a răspuns:

Tare ma tem ca numele de rugaciunea Domneasca a fost preluat din engleza unde nu se spune Tatal Nostru ci Lord's prayer. si tradus ar da fix rugaciunea Domneasca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In opinia mea, rugaciunea TATAL NOSTRU se mai spune si rugaciunea DOMNEACA deoarece este transmisa de catre domnul nostru ISUS HRISTOS.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca a fost rostita de Isus Hristos.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca a compuso insusi ISUS HRISTOS

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este adevarat ce spune!

| jvarga39 a răspuns:

De ce se zice rugaciunea dumnezeeasca