| Emanuela_Melinte_1992 a întrebat:

Explicati-mi declinarile limbii latine, cu propriile voastre cuvine. Mersi!

3 răspunsuri:
| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns:

Declinarile sunt atunci cand se schimba structura substantivului..stii ca romana provine din latina. asa ca si noi avem asta (ea este maria. aceea este cartea MARIEI) intelegi? si ei au aceleasi chestii si se pun terminatiile respective (se schimba dupa caz, ca in lb. romana)

| robby212 a răspuns (pentru NarutoGokuIchigoHarryPotter567443):

Un inalt prelat de la Vatican, mare teolog, cu acces la documente secrete, sustine ca de fapt LATINA ESTE O LIMBA ROMANEASCA si nu invesc. Spune ca leaganul civilizatiei se afla in Romania de azi.

| NarutoGokuIchigoHarryPotter567443 a răspuns (pentru robby212):

Nu doar Romania este facuta de latini frate, dar Traian a cucerit Dacia nu invers, zic si eu.italiana,franceza,siciliana,spaniola etc provin din latina la fel ca romana |: