| Bandala a întrebat:

Faceti-ma sa inteleg ce e ala un Parlament / Guvern. Exista un conducator pentru parlament / guvern? Ce functii au ele? In ce ordine s-ar clasa dupa importanta?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Parlamentul, in democratie, este forul legiuitor (cel ce da legile) si este de doua tipuri: uni cameral si bicameral. Al nostru este bicameral: camera inferioara (camera deputatilor) si camera superioara (camera senatului). Legile (la noi doar) trec prin ambele camere si trec prima data printr-o camera care nu este decizionala si apoi prin camera decizionala (cea care hotaraste). Astfel: daca este o lege organica (importanta) este decizionala camera senatului. Deci legea se va discuta mai intai in camera deputatilor si abia apoi in senat. Daca este o lege ordinara (lege simpla) ea va trece mai intai prin senat si va fi abia mai apoi in camera deputatilor care este decizionala. Fiecare camera are un presedinte (presdeintele senatului si al camerei deputatilor) Presedintele senatului (cea mai importanta camera) este si presedintele parlamentului cand acesta se reuneste in sedinta comuna. Legile date de parlament sunt puse in executare de guvern ( a doua putere in stat) si presedintele tarii si la acesta executare vegheaza justitia care este a 3-a putere in stat (in mod normal. La noi este prima fara a fi legal). Guvernul este, deci, executivul condus de un prim-ministru. Se mai spune, in gluma dar ca o realitate, ca presa estea 4-a putere in stat. Daca mai ai intrebari, astept.

| Bandala explică (pentru Salontanul):

Multumesc mult!

| Salontanul a răspuns (pentru Bandala):

Multumesc si eu!

4 răspunsuri:
| Bandala explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Ms pentru nimic. De pe pagina aia vin si intreb ce e ala parlament, ce rol are senatul si camera deputatilor, iar tu vii si-mi dai sa accesez din nou link-ul?