| Stefan_Roby_1995 a întrebat:

Facultatea de Medicina implica calcule? Stiu ca n-ai nevoie de mate, dar la materii ca chimia. biofizica. Intreb deoarece eu nu sunt bun la calcule si urasc matematica, dar ador biologia.

1 răspuns:
| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Da, implica calcule si studiezi o gramada de materii la care trebuie sa faci calcule destul de avansate (nu strict aritmetica). Spre exemplu la genetica se folosesc integrale si derivate, la biostatistica pe langa integrale si derivate (adica analiza matematica) folosesti si probabilitati. La chimie sunt calcule usoare, orice prost stie sa rezolve problemele daca invata perfect teoria.