| Ghabby a întrebat:

Fate... Nu inteleg o chestie legata de fizica si ma gandeam ca poate cineva de pe aici stie. Sa zicem ca ai o priza de 220 V. Tensiunea aia se duce la un aparat care din cate stiu are o rezistenta constanta. Sunt necesari toti aia 220v presupun, adica nu-i modifica nimeni. Ce se intampla cu intensitatea? Si aia este deja stiuta de la cat da priza sau aia este cea care se modifica? Chiar nu imi dau seama, ma scuzati daca este evident dintr-o formula sau ceva. Profa nu a facut cu noi curentul alternativ, iar mie mi-e de multe ori rusine sa o intreb pentru ca iar ma trimitea inapoi la formule.

3 răspunsuri:
| Zaygon a răspuns:

La priza vin un curent cu o tensiune in jur 220V(reteaua are 230V masi nou). Intensitatea se calculeaza in functie de consumator(fiecare rezistenta reprezinta un consumator). O parte din dispozitivele noastre electrice transforma curentul alternativ in curent continu(gen incarcatorul de telefon, laptop, etc). Presupun ca esti in gimnaziu, la liceu se face curentul alternativ.

| Ghabby explică (pentru Zaygon):

Asa. Iar daca se schimba consumatorul automat se schimba si intensitatea, nu? Din moment ce rezistenta e constanta iar priza furnizeaza 220v.

| Zaygon a răspuns (pentru Ghabby):

Consumatorul tau e de fapt rezistenta(vezi efectul termic al curentului electric). Firul din priza pe care vine curent are si el o rezistenta maxima in fucntie de grosimea lui.