| Ghabby a întrebat:

Fate... Nu inteleg o chestie legata de fizica si ma gandeam ca poate cineva de pe aici stie. Sa zicem ca ai o priza de 220 V. Tensiunea aia se duce la un aparat care din cate stiu are o rezistenta constanta. Sunt necesari toti aia 220v presupun, adica nu-i modifica nimeni. Ce se intampla cu intensitatea? Si aia este deja stiuta de la cat da priza sau aia este cea care se modifica? Adica daca bagi alt aparat cu alta rezistenta, este alta intensitate? Chiar nu imi dau seama, ma scuzati daca este evident dintr-o formula sau ceva. Profa nu a facut cu noi curentul alternativ, iar mie mi-e de multe ori rusine sa o intreb pentru ca iar ma trimitea inapoi la formule.

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ar trebui ca profa sa va explice dar asta e. Treburile astea cu marimile curentului sunt mai greu de priceput stiu. Avem Tensiune si Intensitate. Nu rezistentele ne intereseaza. Hai sa comparam. O masina are viteza si masa ( greutatea proprie ). Sa zicem ca merge cu 220 km/ ora ( tensiunea ) si are 1 tona ( Intensitatea ). Intensitatea mai e numita si putere. Daca masina are 1 tona are o putere x la un impact, daca are 2 tone are putere dubla nu? La aceeasi viteza. La priza - Avem 220 v si Intensitate masurata in Amperi avem 8-10-16, depinde. Poti avea 220 pe orice grosime de fir, cand discutam insa de Amperi ( intensitate ) firul trebuie sa fie de grosime mai mare odata cu cresterea Amperilor. Putem asemana si cu teava de apa - Vrei debit - pui teava mai groasa. Consumul care il au aparatele bagate in priza este diferit, fiecare isi ia cat ii trebuie. Dar - Daca aparatul are un consum mai mare decat e calibrata grosimea si posibilitatea de a furniza curent al firului, firul se incalzeste si ai defectiuni, sare siguranta etc. Alta intrebare.