| delia_enescu a întrebat:

Fiica mea vrea sa-si ia certificatul Cambridge, dar mi se pare cam scump. O va ajuta la ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acum depinde ce certificat. Daca e Advanced (CAE) sau Proficiency (CPE), merita, dar daca stiti ca il poate lua. Daca gradul e mai scazut de CAE, atunci nu conteaza prea mult, decat ca experienta de examen. Intr-adevar, sunt universitati din strainatate care nu accepta candidati straini decat cu diploma de Cambridge. Am inteles ca si angajatorii apreciaza o diploma care sa ateste cunostintele de limba engleza.

7 răspunsuri:
| georgehari a răspuns:

Sigur că da. Multe universităţi din lume acceptă acest certificat în cazul candidaturii la burse. În plus, testul o va ajuta să-şi stabilească nivelul de cunoştinţe de limba engleză. Şi nici nu e scump, comparativ cu cîteva ieşiri în club.

pupimik
| pupimik a răspuns:

depinde de planurile ei de viitor. In cazul in care cunoaste bine limba engleza...ar fi pacat sa nu dea Cambridge`u.Nu se poate stii dinainte cat o sa aiba de castigat de pe urma lui.

| MariaSimo a răspuns:

Depinde care certificat Cambridge. In primul rand trebuie sa isi stabilesca scopul si apoi sa isi aleaga certificatul in functie de nivelul ei de engleza.

| gabriel_andreescu a răspuns:

Eu mi l-am dat, l-am luat, cu B, ce-i drept, dar inca n-am simtit ca-mi foloseste, decat ca mi-am echivalat un curs din timpul facultatii. In rest, doar ce te scuteste de un test de limba la interviuri... cam atat m-a ajutat.

| adrian_breazu a răspuns:

Pe mine nu m-a ajutat cu mare lucru, dar banuiesc ca e bine sa-l ai acolo, cat esti la inceput de cariera e bine sa ai ce trece in CV...

| raluca_dedu a răspuns:

Chiar si numai invatand pentru Cambridge ajuta!

| constanta_draghici a răspuns:

Eu zic s-o lasi sa si-l dea, dar vorbeste cu profesoara ei de engleza (daca inca e la liceu), daca il dau mai multi odata pot primi reduceri de pret.