| I99 a întrebat:

Filologie,stiinte ale naturii sau mate-info? Sunt a 8-a si nu ma pot decide. Voi ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
| diaac a răspuns:

Filologie - daca iti plac materiile unde trebuie sa retii concepte, sa gandesti si sa iti exprimi parerea, sa inveti limba romana, istorie si geografie, limbi straine...

Stiintele naturii, daca iti place sa intelegi mediul inconjurator prin prisma stiintelor cum sunt chimia, fizica, biologia, daca intelegi formule si le retii si iti place sa rezolvi probleme atat abstracte cat si practice, prin calcule si intelegere stiintifica.

Mate-info daca te pasioneaza calculele cu valori abstracte, calculatoarele si tehnologia, stiintele exacte.

Succes!

2 răspunsuri:
| positivity a răspuns:

Filologia se bazează pe latină, limbi străine, geografie, istorie. E total diferită de mate-info care are la bază matematica, informatica, fizica, chimie (ei bine, se pune accent pe toate disciplinele în mare parte).
Eu nu am cum să îți impun să alegi X sau Y. Trebuie să alegi singur. E viața ta!

| Marina_Adelina_2000 a răspuns:

Păi depinde la ce te descurci mai bine.Trebuie sa te gandesti si la ceva de viitor.Mate-info ar fi o alegere buna dar e foarte greu si daca stii ca nu te poti descurca mai bine nu.Si aici te gandesti ce iti place mai mult : filologie sau stiinte ale naturii? Gandeste-te ce ti-ar placea si cam ce ai putea deveni daca urmezi acele studii puppy dog eyes