| anonim_4396 a întrebat:

Fiti buni si milostivi dragi utilizatori ai acestui sait TPU, deci noi aceasta saptamana am avut saptamana matematicii. Profesoara ne-a spus ca maine sa facem o lectie distractiva, pare copilaresc, dar asta e. Problema e ca eu nu stiu ce sa fac, poate stiti voi ceva probleme distractive, poate si niste exercitii de logica(care sa nu se poata dumeri), Daca stiti jocuri ceva la care sa se apeleze la matematica, mi-ar fi de folos. (pentru robotel, nu e tema pentru acasa, doar niste rugaminti, nu prea ma pricep la asa ceva, doar exercitiile imi sunt cunoscute, sa creez eu ceva e o mare dilema.) dau funda happy

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Construieşti din beţe de chibrituri, cu cifre romane, următorul exerciţiu : XI + I = X.
Făra a strica nimic din construcţie, cum poţi demonstra că exerciţiul este totuşi corect?
Simplu! Răstorni construcţia. Să presupunem că îi aduni pe toţi colegii în spatele tău. Faci construcţia şi apoi le pui această întrebare. Iar dacă nu ştie nici unul ( să presupunem că ai făcut construcţia pe o bancă sau pe catedră) nu ştie îi trimiţi de cealaltă parte a catedrei. De acolo ei vor vedea operaţia : X = I + IX. Este corect?

Construieşti din beţe de chibrit, cu cifre romane, cifra VII.
Mutînd un singur băţ să rezulte 1.
Cum se poate?
Iei băţul din dreapta şi îl pui peste VI. Şi acum a rezultat radical din 1 =1.

Pui următoarea întrebare : O cărămidă cîntăreşte un kilogram jumătate.( Este f.important să spui exact acest enunţ). Cît cîntăresc două cărămizi?
Cei mai mulţi vor spune 3 kilograme. Greşit, vei spune tu.
4 kilograme!
- Fugi, dom'le!
- Ce socoteală ai făcut tu?
- Păi dacă nu aţi fost atenţi la enunţ?
- Cum adică?
- Iată cum! Repet enunţul!
O cărămidă cîntăreşte un kilogram jumătate. Adică o jumătate de cărămidă cîntăreşte 1 kilogram. Şi deci o cărămidă, care are două jumătăţi, cîntăreşte 2 kilograme, iar două cărămizi cîntăresc 4 kilograme.
Asta e!

8 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

O interesantă problemă de logică ---
Întîi îţi explic cum să construieşti---
Scrii cît mai caligrafic şi mai spaţiat cifrele 1, 2, 3,4,5,
Apoi construieşti, lipit de fiecare dintre acestea, simetricul acestor cifre. Vei obţine astfel CINCI desene asemănătoare cu: a) litera M; o inimă cu o linie dedesubt. c)o frunză de trifoi cu patru foi; d) o literă M cu o linie orizontală la mijloc; e) un desen asemănător cu o cireaşă(sau un măr) cu o codiţă şi o crenguţă.
Sper că ai înţeles...
Faci tu acasă un astfel de exerciţiu de antrenament
Prezinţi acest număr colegilor tăi. Faci cele cinci desene ( cu creta la tablă) şi apoi le ceri să continuie şirul. Adică ce desen cred ei, în baza unei logici, că ar trebui să urmeze.În mod normal există o logică a lucrurilor. Fiecare desen acum construit, dacă il tai în două de sus în jos dă în dreapta cifrele 1, 2, 3,4,5 iar în stînga simetricele lor.
Ai grijă! Cînd lucrezi la tablă nu construieşti întîi cifrele 1, 2, 3,4,5,ci construieşti un M, apoi o inimă cu o linie dedesubt, apoi un trifoi cu 4 foi, apoi acea literă M tăiată etc, asta pentru ca să nu se prindă cei din bănci care e şmecheria.
Bineînţeles că, tu trebuie să ştii ce urmează. Urmează 6 şi simetricul lui, apoi 7 şi simetricul lui ...Asta e! Comunică-mi dacă ai înţeles, dacă ai făcut un exerciţiu de probă şi dacă ţi-a ieşit ceva.
Pînă atunci eu mai caut ceva...

| corolav a răspuns:

Un pescar se întoarce de la baltă cu sacoşa în spate şi cu undiţa în mînă. Îl întîlneşte un prieten si-l întreabă: - Cîţi peşti ai prins?
La care pescarul răspunde :
- Şase fără cap, opt pe jumătate şi nouă fără coadă!
Şi a plecat apoi în drumul său.
Amicul a rămas nedumerit şi se gîndea : - Cîţi peşti a prins?
Aceeaşi întrebare o pui şi colegilor.
Răspunsul este ZERO. De ce?
Păi aşa!:
Scrie cifrele 6. 8 şi 9.
Şterge capul ( partea de sus de la 6); apoi jumătate din 8 şi apoi coada de la 9. Cît vei avea de fiecare dată?
ZERO!

| corolav a răspuns:

A propos de Einstein...
La şcoală învăţătoarea le cere elevilor să spună numele cîtorva mari savanţi ai lumii.
S-au sculat cîţiva şi au spus ei ceva acolo, dar nu grozavi...
Elevul Bulă ridica şi el disperat mîna dar învăţătoarea nu-l punea şi pe el pentru că ştia că Bulă spunea numai prostii, numai năzdrăvănii...
În cele din urmă, nemaiavînd candidaţi, învăţătoarea îi permite şi lui Bulă.
Se scoală acesta, foarte sfios, se uită puţin la colegi şi spune, aşa, mai temător : Einstein! ( În limba germană "einstein " = o piatră ).
Învăţătoarea se luminează la faţă şi zice:
- Bravo, Bulă! Mai ştii şi alţii?
- Da! Zveinstein! Dreinstein!

| wintage a răspuns:

Hai sa iti spun eu una. Nu cred ca o va stii nimeni. Pare banala dar daca o zici cuiva e destul de greu sa isi dea seama. Le spui asa :
Fara sa folositi calculatorul.
Tu conduci un autobuz de la Londra la Milford Haven in Tara Galilor.
La Londra, 17 oameni urca in autobuz.
La Reading, sase coboara si 9 urca.
La Swindon, doi coboara si patru urca.
La Cardiff, 11 coboara si 16 urca.
La Swansea, trei oameni coboara si cinci urca.
La Carmathen, sase coboara si trei urca.
Apoi ajungi la Milford Haven. Care este numele soferului?
Nu o sa isi dea seama nimeni ca tu ai zis "Tu conduci..." la inceput!

Si inca una :
Asta o poti zice si la profa ta ca nu cred ca o sa stie sa va explice de ce.
3 barbati se duc la un hotel. Camera costa 30$, deci fiecare plateste 10$. Receptionera isi da seama ca de fapt camera costa doar 25$. Il cheama pe hamal si ii da 5$ sa-i duca inapoi barbatilor. Hamalul nu stie cum sa imparta 5$ la 3 oameni, asa ca le da cate 1$, iar el pastreaza 2. Deci fiecare barbat a platit 9$. 9*3=27, hamalul 2$ unde e 1$?
E foarte greu de explicat si se sustin mai multe posibilitati!

| anonim_4396 explică (pentru wintage):

La a doua intrebare care e raspunsulhappy

Răspuns utilizator avertizat