| CarminaDenisa13 a întrebat:

Florida e o tara sau un oras din SUA?

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este un stat din SUA(Statele Unite ale Americii).

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Este si un stat cu capitala la Tallahassee si este parte integranta a SUA. Nu este tara. termenul de tara desemneaza in acceptiunea curenta un stat de sine statator. Este un land. In limba lor se mai si zice si Floriland.

| OnuOnulică a răspuns:

Este un stat!winking

| Alexandr a răspuns:

Un oras (:

| Dyenutzaaaaaaa a răspuns:

Este doar un stat din SUA: Florida, în engleză cu accentul pe prima silabă, este unul din statele Statelor Unite ale Americii, situat în sud-estul SUA. Regiunea și peninsula au fost numit așa de către exploratorul spaniol Juan Ponce de León, care a ajuns pe coasta peninsulei în ziua de 2 aprilie 1513, într-o perioadă a anului numită în Spania de atunci, în spaniolă, Pascua Florida, în traducere Paștele florilor sau Paștele floral, perioadă ce coincidea cu sezonul sărbătorilor pascuale.

| mihaelalexandra296 a răspuns:

Florida este un oras. Poti cauta pe Wikipedia!

| darrio2007 a răspuns (pentru mihaelalexandra296):

Cauta tu inainte sa dai raspunsuri aiurea.Sursa:http://ro.wikipedia.org/wiki/Florida