| Crisstinayy12 a întrebat:

Fratele meu de 11 ani a crescut doar 3 cm inaltime de anul trecut *acum are 146 cm* si a facut si inot. Care e problema

5 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Să știi că și moștenirea genetică joacă un rol important, în această situație. Va mai crește, însă treptat, dar să nu crezi că își va depăși părinții, cu foarte mulți centimetri în înălțime. Acum, tu știi dacă ei sunt scunzi sau înalți...

| Betty12345678 a răspuns:

Nu e nici o problema, la varsta lui e destul de mare, chiar daca face sport cel mai mult depinde de genetica.

| Crisstinayy12 explică:

Mama are 1.69 si tata 1.90, nu cred ca sunt asa de mici la inaltime mai ales ca eu sunt mai mare ca el la inaltime pentru ca am 1.50 si am 10 ani=)

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Crisstinayy12):

Fetele se dezvolta mai repede. Are loc o crestere brusca undeva la varsta de 12-13 ani la fele, pe cand la baieti se intampla dupa 14 ani, poate chiar si la 16-17 ani sa se intample.

| StefanCristi a răspuns:

Buna pai sunt multe cazuri depinde scuza-ma ca iti zic stie ca iti va parea ciudat ceea ce iti zic Ori fumeaza si de la tigarii se spune ca iti poate scadea din pubertate adica sa iti scada sansele da a se dezolva oasele si sa cresti ori sa nscut cu acea boala de oameni mici sau probabil ai pe cineva in familie cu aceasta boal sau probabil a fost la sala sa ridice greutatii si colo daca faci asta nu vei mai creste iti scde din pubertate sport de performanta faci de l 18 19 ani cand se inchid osele