| Cathy_5203 a întrebat:

"Fratii Jderi" este basm romanesc? Adica fara autor, compus de oamenii satului? Dar "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte"?

Răspuns Câştigător
| Mia a răspuns:

1. "Fratii Jderi" nu e basm, ci roman si are autor, pe Mihail Sadoveanu.
2."Basm romanesc" nu inseamna ca nu are autor, basmul popular nu are un autor cunoscut, adica a fost transmis pe cale orala de "oamenii satului", cum spui tu.Basmul cult e cel care are un autor cunoscut, ca "Fat-Frumos din lacrima" de Mihai Eminescu, de exemplu. Te-am lamurit? Funda?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fratii Jderi este un roman istoric, in 3 volume, scris de Mihail Sadoveanu. Al doilea este un basm, cules de Petre Ispirescu. Numai bine!

| monica22 a răspuns:

" fratii jderi" a fost scris de mihail sadoveanu si este o epopee istorica, unii spun ca este un roman istoric, iar " tinerete fara batranete si viata fara de moarte " este un basm fara autor, se povestea si transmitea din batranii si petre ispirescu este cel care a cultivat/ preluat acest basm din povestile batranilor si adaptat stilului sau de a scrie, nara

| anonim_5778 a răspuns:

"Fratii Jderi" e scrisa de Mihail Sadoveanu, iar "Tinrete fara batranete..."e basm romanesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citeste povestirea basmului "Tinerete fara batranete si viata fara de moarte" pe http://lecturirecenzate.ro/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Corect