| betty17 a întrebat:

FUNDA! Baltagul e roman mitic traditional? merge invatat ca roman traditional? dar morometii e si el traditional, nu? baltagul ce e?

2 răspunsuri:
| flyleaf22 a răspuns:

Sadoveanu e autor canonic si trebuie sa inveti o opera a lui. Eu invat "Fantana dintre plopi" (povestire). Nu e obligatoriu sa inveti "Baltagul", dar trebuie sa inveti o opera a lui Sadoveanu facuta in liceu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! Citeşte povestirea celor două romane dând click pe http://lecturirecenzate.ro/, apoi scrii la search numele romanului.
Succes la examene!