| botoghina a întrebat:

Poate sa imi spuna si mie cineva exact operele literare pentru bac, cu alternative? De exemplu stiu ca in loc de Maitreiy se poate face Ultima noapte, si tot asa.
La roman traditional avem doar Baltagul?
Nuvela istorica si fantastica se mai da?
Morometii la ce intra?

Stiu ca e asa:
Basm cult: Harap Alb
Nuvela psihologica: Moara cu noroc
Roman traditional:? doar Baltagul?
Roman obiectiv: Ion
Roman al experientei: Ultima Noapte, Maitreiy
Roman balzacian: Enigma Otiliei

1 răspuns:
| RandomGirl a răspuns:

-Mihai Eminescu - Romantism, aici trebuie obligatoriu 2 poezii "Floare Albastra", "Luceafarul"
- Ion Creanga - Basmul Cult "Povestea lui Harap Alb" + Caracterizarea
- I. L caragiale - Comedia "O scrisoare pierduta" + Caracterizare
- Titu Maiorescu "Junimea"
- Ioan Slabici - Nuvela realist-psihologica "Moara cu noroc"
- G. Bacovia - Simbolism "Plumb"(sau o poezia la alegere)
- Lucian Blaga - Modernism "Eu nu strivesc corola de minuni a lumii"
- Tudor Arghezi Modernism - "Testament"
- Ion Barbu Modernism - Riga Crypto si Lapona Enigel
- Mihail Sadoveanu - Roman traditional - "Baltagul" + Caracterizare
- Liviu Rebreanu - roman obiectiv modern, interbelic realist - "Ion" + Caracterizare
- Camil Petrescu roman subiectiv, modern, psihologic "Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi" + Caracterizare
- G. Calinescu - roman obiectiv, realist, de tip balzacian, interbelic - "Enigma Otiliei" + Caracterizare
- Mircea Eliade - roman existential, subiectiv, erotic, modern "Maitreyi " + Caracterizare
- Marin Preda - roman obiectiv, realist, postbelic "Morometii" + Caracterizare
- Nichita Stanescu - Neomodernism "Leoaica tanara, iubirea"
- Marin Sorescu - Drama "Iona" + Caracterizare
- "Alexandru Lapusneanul" Dacia literara - nuvela istorica
Astea sunt toate operele. La caracterizare trebuie sa stii caracterizarea unuia dintre personaje, de preferat si unul feminin si unul masculin(daca exista), de cele mai multe ori personajele principale.
Ti-am scris toata lista dupa o foaie, nu de pe net de la profa de meditatii.
Multa bafta.