| Erin28 a întrebat:

Buna tuturor! Voi ce opere scrise de Mihai Eminescu ati ales pentru bac? Eu am ales "Floarea albastra" si " Luceafarul".
Dar de la Sadoveanu ce ati ales? Eu am ales "Baltagul", deoarece am nevoie de un roman mitic, traditional.

13 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bravooo aplauzeeee

| Catrice a răspuns:

Baltagul e de școală generală, nu le place la profi.

| Erin28 explică (pentru Catrice):

Si atunci ce sa aleg? " Hanu Ancutei"? Trebuie sa iau ceva si de la Sadoveanu.

| Catrice a răspuns (pentru Erin28):

Da,asa mai merge.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Catrice):

Te inseli, in liceu este la fel de venerată (opera) precum orice alta proza interbelică.

| Catrice a răspuns (pentru LPCTSTR):

Nu se face in liceu, dar asta ne-o spus profa ca cei care au ales baltagul au luat puncte mai puține.

| Erin28 explică (pentru Catrice):

Mie, sincera sa fiu, mi-a placut "Baltagul", pe care il putem privi din unghiuri diferite, il putem interpreta nu numai din sfera arhaicului. Putem face propriile noastre eseuri, mai ample. Ma voi gandi asupra acestui lucru

| Erin28 explică (pentru Catrice):

Da, sunt de acord, dat fiind faptul ca nu se face in liceu, poate fi considerat tipic generalei.

| LPCTSTR a răspuns (pentru Catrice):

Ce vorbesti?!
Dac-o "scol din morti" pe profa mea, imi zice acelasi lucru: Baltagul este un "must know".
Eu am fost la real, insa si daca ai fi fost la uman, este o absurditate sa spui ca profesorul nu puncteaza fix Baltagul.
Mai mult ca sigur elevii respectivi au tratat opera superficial.

| Erin28 explică (pentru LPCTSTR):

Sunt de acord cu tine. Daca vei concepe un eseu bine structurat, complet si complex, cu siguranta profesorii evaluatori nu vor avea nimic de comentat, cu siguranta ca vor ramane surprinsi placut de alegerea facuta. Insa, uneori e bine sa alegi opere, asta mi s-a spus si mie, pe care nu le iau toti elevii in considerare, sa aduci ceva nou de citit pentru profesor, sa fii original.

| LPCTSTR a răspuns:

Ehei, dar de ce ai ales 2 de la Eminescu? Inveti numai una, cea pe care o consideri cea mai usoara si atat, ca la bac iti cere o singura opera de la X autor. Da, poti face referinte critice sau hermeneutice, insa astea-s "utile" numai si numai in introducere.
Eu am ales "Luceafarul", caci exista un mic secret: in cuprins, cand dezvolti tablourile, iti poti permite sa nu fii tocmai la punct cu analiza, adica sa te iei la tranta cu fiecare strofa sau vers, ca, de altfel, "Luceafarul" este destul de ampla, de asta mi-am si permis sa-mi fac eseul in partea de explicat tablourile, sa le scriu mai vage, sa mai omit niste chestii, bineinteles dandu-mi si ocazia sa invat numai cateva versuri mai semnificative pe care sa le dau ca exemple.
De la Sadoveanu, "Baltagul", ca aveam destule tangente.

| Erin28 explică (pentru LPCTSTR):

Ok, multumesc mult de explicatie. Poate si eu o sa ma hotarasc sa iau"Luceafarul", deoarece, cum ai spus si tu, este mult mai amplu.

| zurick a răspuns:

Floare albastră, e prea mult de scris la Luceafărul și pentru a mă încadra și în timp și să fac un eseu bun, am ales-o pe a doua. La Luceafărul poți scrie până la anul.
Am ales Baltagul.