| Kitty3D a întrebat:

FUNDA! Buna TPU am si eu o nedumerire. Deci sa incepem laughing. Eu am intrat la liceu pe profil economic iar majoritatea colegilor mei si cunoscutilor la acelasi liceu dar la turism si alimentatie. As vrea sa ma mut si eu acum cand ma duc sa imi depun dosarul si asa sau sa sune mama la liceu sa ma mutla profilul turism si alimentatie. In fine problema este ca sunt cam nedumerita in ceea ce voi face... nu stiu care profil este mai bun si care este mai bine sa il urmez ma puteti ajuta va rog! sad xoxo.

4 răspunsuri:
| Enzo2011 a răspuns:

Ar fi pacat sa renunti la economic deoarece dupa ce vei termina vei avea multe optiuni la angajare si vei putea urma mai multe facultati, bineinteles profilul economic este mai greu decat cel de alimentatie dar saa fim seriosi si meseriile care le poti face dupa ce termini alimentatie si turism sunt mai slab platite decat cele de la economic acum depinde de tine dar este o chestie absolut irelevanta sa mergi la un anumit profil doar pentru ca acolo sunt fostii tai colegi sau prieteni adica la sf liceului nu ei iti vor pune painea pe masa ci tu in functie de ce servici vei avea

| anky13 a răspuns:

Buna:d Din cate stiu eu dupa ce ai intrat acolo nu poti sa mai intri la celalalt profil dar depinde si daca mai sunt locuri la acel profil, deoarece daca nu mai sunt nu poti intra. In situatia asta a fost si fratele meu si a vrut sa se mute dar nu a mai putut. Sper ca tu sa reusesti. Mult noroc! Funda?big grin

| Bogdan_7318 a răspuns:

Si eu tot la profil economic sunt. Ai sa vezi ca o sa fie destul de frumos, o sa inveti multe chestii despre firme, contabilitate. IN general in clasa a IX-a veti completa documente contabile. O sa faci multe ore de contabilitate si doar 3 romana si 3 mate.

| AdryAnna_1495 a răspuns:

Nu stiu ce sa iti spun, si eu am aflat astazi ca am fost repartizata la turism si alimentatie dar nu cred ca te mai poti muta acum, doar in semestrul II sau anul viitor insa exista riscul sa ramai pe afara.
La turism si alimentatie faci practica in hoteluri si ca si chelner din cate am inteles, la economie stiu ca vecina mea a primit niste copii de la madgearu(economic) la fabrica de ciocolata sa invete sa fac anul stiu ce (nimic elgat de ciocolata ci de numere)