| LolaNebunah a întrebat:

FUNDA
Care este cea mai rapida modalitate de a invata o lectie la Geografie, Biologie. etc.

Răspuns Câştigător
| shadovv a răspuns:

Depinde de inteligenta ta. Nu ma refer la marimea ei (desii si acesta e un factor destul de semnificativ) ci la tipul ei: vizuala, sistematica, matematica, spatiala, muzicala, bazata pe deductii, bazata pe generalizari, etc. gandeste-te ce tip de inteligenta ai si creaza un mod de a invata pe baza ei.

Exemplu: daca ai memorie si inteligenta muzicala (auditiva) inregistraza lectiile (pe tine cand le citesti) si ascultale. In acest mod o sa le inveti mai bine. Cum spunea cineva mai destept ca mine: "informatia se inparte oratoric";

Daca ai inteligenta si memorie vizuala incearca sa subliniezi fiecare cuvant important, sa schematizezi lectia, sa desenezi anumite corpuri studiate etc. Deseneazati datele!

7 răspunsuri:
| 이벨 a răspuns:

Scrie lectia cu pix rosu. Asa retii mai repede happy

| ღClauuღ a răspuns:

Geografia cu harta in fata, iar la restul materiilor poti sa iei niste caiete studentesti, citesti lectia pe care vrei s`o scrii apoi faci un fel de rezumat al lectiei, scrii doar esentialul cat mai scurt apoi scrii pe caiet si apoi repeti si repeti si fiind lectia mai scurta vei retine mai repedehappy.

| zNCrys a răspuns:

Geografie cu o harta in fata
Biologie ca papagalu daca vrei doar sa o inveti si sa nu o retii.
etc?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La biologie citesti cu atentie si incerci sa intelegi si sa retii, fara sa tocesti si fara sa iti zboare gandul la baieti!
Iar la geografie cam la fel, numai ca mai adaugi si atlasul, ca simplifica cu mult lucrurile!

| HighFlyer a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau la fete laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru HighFlyer):

Sau la fete normal, dar deocamdata am nimerit o fata cu o astfel de intrebare!
Data viitoare, adaptam, daca e necesar!

| Pisi07 a răspuns:

Pai.o citesti de mai multe ori si sa fia atenta si dupaceeia iei lectia si o scrii de cateva ori rogi p cineva sa te asculte si apoi inainte de culcare o mai citesti de vreo 3 ori si apoi in nainte de ora o repeti (in pauza) cred ca te-am ajutat mie asa imi merge fundita?