| FaraIdeiDeNume a întrebat:

Funda! De ce este vulpea considerata vicleana? De ce toti autorii de fabule aleg vulpea ca semn al vicleniei?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa cum zice AntoSweet,aparent vulpea este blanda si sperioasa,dar ataca noaptea,mai ales in gospodariile satenilor,de unde fura cat se poate de multe pasari si, cu, mea, ca nu se aude nimic, pacaleste chiar si cainele.Nu glumesc,dupa un latrat, doua cainele se linisteste, dar inrudindu-se cu cainii, vulpea reuseste sa treaca de el, si merge direct la cotet.

9 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
În tradiţia Occidentală vulpea este simbolul de bază al vicleniei, ipocriziei şi înşelătoriei, dar în unele culturi de băştinaşi americani viclenia ei este transformată în înţelepciune, iar în Orient vulpea înseamnă longevitate şi transformare.
În Japonia ea era considerată un spirit al ploii şi mesager al Zeuuil Orezului.
Conform unor legende japoneze o vulpe neagră înseamnă noroc, una albă dezastru, iar trei vulpi calamitate absolută.
Chinezii privesc vulpea cu suspiciune, crezând că ea poate îmbrăca forme umane, aceea a unei fete frumoase precum şi a altor creaturi.
Vulpea greco-romană a fost un hoţ de struguri şi de aceea a fost asociată cu Dionysus protector al vinului.
Vulpea reprezintă în plus păcatele înşelătoriei, justiţiei, lăcomiei iar din cauză că ea poate simula moartea pentru a-şi prinde prada, este considerată diabolică.
Apreciată totodată ca o creatură de mare agerime unele culturi ale băştinaşilor americani cred că vulpea întruchipează lascivitatea şi totodată este şi ultimul trişor.
Pa-pa.

| FaraIdeiDeNume explică (pentru Hydrangeaceae):

Eu te-am intrebat de ce? de ce este numita vicleana? multumesc pentru straduinta, oricum happy!

| Aide a răspuns:

Probabil pentru siretenia cu care ea ataca doar noaptea, atunci cand nimeni nu o poate vedea. Poate pentru forma, corpul sau.

| FaraIdeiDeNume explică:

Vulpea, este o ruda mai veche a lupilor si a altor animale de prada. Si, stiind ca lupii seamana mult cu, caini pot fi rude prin legatura. Ce, gaina seamana cu T-rex? laughing

| FaraIdeiDeNume explică:

Vulpea nu este o firma ca sa se infiinteze, sa se scrie dezlegat vulpea s-a (... ). Acum ca am terminat cu problemele majore de scriere, mai documenteaza-te si afla ca sunt animale pradatoare care seamana intre ele, chiar daca dimensiunile si anumite caracteristici difera. Nu stiu ce treaba ai tu cu mama mea, cred ca e prea frumoasa si esti invidios ca e cu tata. sau nu-mi pot da seama... Termina cu injuraturile, ca oricum nu rezolvi nimic injurandu-ma happy

| FaraIdeiDeNume explică:

Vai, si acum ce? Cuvintele tale = nimic happy

| FaraIdeiDeNume explică:

Sunt fata, dragule happy...

| FaraIdeiDeNume explică:

Sunte-ti? laughing bine, din nume reiese ca NU am idei de nume, si apoi, nu am nici un motiv sa-mi pun poza. happy Si nu mai injura!

| AntoSweet a răspuns:

Vulpea este considerata sireata si datorita comportamentului ei din viata reala, nu doar din povesti.Vulpea este simbolul vicleniei.Un exemplu ar fi faptul ca este frumoasa, dar cand nimeni nu se uita da navala la tot ce i cade la mana!

Funda?