| FaraIdeiDeNume a întrebat:

Funda! Imi spune-ti si mi-e niste curiozitati despre licheni si muschi?

Răspuns Câştigător
| Irinnaaa a răspuns:

Lichenii :
- La exterior, par a fi un singur organism, în realitate, însā, prezintă o conviețuire a douǎ organisme - alga verde/albastrǎ unicelularǎ și ciuperca pluricelularǎ.
- Sunt utilizați ca materie primă în diferite ramuri industriale: farmaceutică, alimentară, chimică.
- Datorită sensibilității lor deosebite, ei constituie indicatori valoroși ai gradului de poluare al atmosferei ca și ai unor condiții ecologice staționare.
- Sunt primii care se instalează în stațiuni improprii pentru alte grupe de plante.

Mușchii :
- Sunt supranumiți " îincrengatura BRIOFITĂ "
- Traiesc in locuri umede sau umbroase.
- Au corpul vegetativ lipsit de vase conducǎtoare, spre deosebire de alte plante.
- Corpul este alcătuit din două generații : generatia GAMEOTOFICĂ - gametofitul dominant (mușchiul propriu zis; de lungă durată ) și generatia SPORTOFICĂ - sporofitul marunt ( reprezentat de sporogon, de scurtă durată ).
- Se clasifică in superiori si inferiori.
- Protejează solul împotriva eroziunii.
- Turba, care se formează în locurile mlăștinoase din resturile parțial descompuse ale mușchiului de turbă (Sphagnum), este utilizată ca îngrășământ organic, combustibil, material izolant.
Nu prea exista curiozitati in domeniul acesta, dar sper ca te-am ajutat cat de cat.

2 răspunsuri:
| MadalinOlaru a răspuns:

In acest link veti gasi tot ce trebuie sa stiti despre lichenii stabilizati (daca si despre acestia va interesau mai multe amanunte) https://ecodesign.ro/licheni-stabilizati-avantaje-caracteristici/