| madalin150 a întrebat:

FUNDA SI VOT
Salut!
M, am inscris la postliceala si nu mai iau alocatie ce trebuie sa fac?
Si daca am pensie de urmas se opreste si ea?
multumesc!

2 răspunsuri:
| Rizer a răspuns:

In mod normal alocatia se da pana termini 12 clase. Postliceala se face dupa liceu deci ai terminat cele 12 clase deci numai ai voie sa primesti alocatie, in cel mai rau caz inscrie-te la somaj si vei primi timp de 6 luni. Daca se poate si asta ca in unele cazuri nu se poate.Pensia de urmas nu ar trebui sa ti-o ia, stiu ca am o colega care e cu mine la facultate si ii da pana ce termina.Deci si tu vei beneficia de pensia de urmas pana vei termina postliceala!

| catalina_7227 a răspuns:

Locatia de stat pentru copii se acorda si tinerilor care au implinit varsta de 18 ani, care urmeaza cursurile invatamantului liceal sau postliceal, organizate in conditiile legii, pana la terminarea acestora.