| StarDust a întrebat:

Ca sa beneficiezi de pensie de urmas (student fiind) trebuie neaparat sa fi la facultate la zi?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legea 263/2010 prevede doar ca trebuie sa urmezi studiile, fara a preciza forma de invatamant la zi, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
b) dacã îşi continuã studiile într-o formã de învãţãmânt organizatã potrivit legii, pânã la terminarea acestora, fãrã a depãşi vârsta de 26 de ani;" Numai bine!

4 răspunsuri:
| rutanklan a răspuns:

Nu prea cred. Trebuie sa fii la o facultate chiar si fara frecventa. The maus is back?

| StarDust explică (pentru rutanklan):

laughing) nu prea a mai dat vreun semn de viata tongue poate afce o vizita in tara :d tnx de info

| Ale_2200 a răspuns:

Ceea ce a scris Ioandelasal este adevarat doar ca mai exista conditia de a nu realiza venituri salariale proprii fiind la seral.

| StarDust explică (pentru Ale_2200):

Da nici la zi nici la fr asta stiu. multumesc