| sfechis a întrebat:

FUNDAA! ajutati-ma si pe mine cu sin,cosinus,tg, ctg dar cuexplicatie daca se poate intr-un triunghi dreptughic de exemplu, please

5 răspunsuri:
| AHappyDay a răspuns:

Sa le luam pe rand:
1.Sinus:In orice triunghi dreptunghic sinusul unui unghi ascutit este egal cu raportul dintre cateta opusa si cateta alaturata unghiului.
Fie triunghiul ABC, m(
AB la patrat=100-36=64=>
AB=rad64=8=>
cosB=8/10=2/5
tg B=AC/AB(din def.)=6/8=3/4
ctg B=AB/AC(din def)=8/6=4/3
(incearca sa calculezi sin, cos, tg, ctg de C)

2.Se da triunghiul ABC cu m(

| AHappyDay a răspuns:

Nu stiu de ce dar raspunsul nu a fost postat in forma intreaga.O sa mia incerc

| Deeutsikdragutsyk a răspuns:

Iti voi da definitiile. sper sa te ajute!
Intr-un triunghi dreptunghic consideram un unghi ascutit si numim:
SINUSUL lui(al unghiului)=raportul dintre lungimea catetei opuse unghiului(cati cm are) si lungimea ipotenuzei;
COSINUSUL (tot al unghiului)=raportul dintre lungimea catetei alaturate unghiului si lungimea ipotenuzei;
TANGENTA(unghiului)=raportul dintre lungimea catetei opuse unghiului si lungimea catetei alaturate lui;
COTANGENTA(tot a unghiului)=raportul dintre lungimea catetei alaturate unghiului si lungimea catetei opuse lui(opuse unghiului).
In caz ca nu sti:CATETELE sunt laturile care formeaza unghiul drept.
IPOTENUZA este latura care se opune ungiului drept.