| anonim_4396 a întrebat:

Fundita!
Bună tuturor! Apelez iarasi la ajutorul vostru.
Ma bucur ca sunteti mereu aici.
Prietenul meu are bac la istorie pe 4 iulie și nu prea are materia structurată, nu a dat pe la ore, asa ca a invata ceva din toate insa nu are o ordine, iar eu nefacand istorie nu prea il pot ajuta de aceea apelez la voi.

Care sunt capitolele si cum si le-ar putea structura in asa fel incat sa promoveze examenul de bacalaureat la istorie macar cu nota 7?
Va rog putin ajutor.
Multumesc din suflet.

1 răspuns:
| Emazio a răspuns:

Dar in ce tara traiesti de nu ai studiat istorie, istorie se face indiferent de profil, sau esti la profesionala?

Pai normal ca cronologic. Daci, romani - statele medievale romanesti Gelu Glad Menumorut - parca venea perioada fanariota si domniile lui mircea, mihai, stefan si tepes razboaiele cu turcii, ungurii si polonezii. a da si infiintarea statelor romanesti cu descalecatul lui bogdan si dragos in moldova si negru voda in T romaneasca - parca vine perioada pasoptista in transilvania - Cuza, legi, improprietarirea taranilor, jandarmeria etc si prima constitutie, independenta - carol alta constitutie, primul razboi mondial - Perioada inteberlica, Romania mare, ferdinand, alta constitutie - Al doilea razboi mondial, Comunismul, alta constitutie, ceausescu. E important sa stie toate constitutile anii lor diferentele si asemanarile.