| cristinica96 a întrebat:

Fundita! in acest document se vorbeste despre Germania? adica despre ce stat...
23.„ (…) În bătălia de al Moscova Armata Roşie, pentru prima oară în decursul celor şase
luni de război, a cauzat cea mai mare înfrângere grupării principale a trupelor hitleriste…
Zdrobirea trupelor hitleriste lîngă Moscova a avut o mare însemnătate internaţională. În
toate ţările Coaliţiei antihitleriste masele populare au întimpinat cu mult entuziasm ştirea
despre această remarcabilă victorie a armatelor sovietice. Omenirea progresistă îşi lega de
această victorie speranţele de izbăvire de robia fascistă..."
(Din amintirile Mareşalului Jucov despre Bătălia de lîngă Moscova)

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Înainte de 1945, de la Bismark ( 1871), Germania a fost UNA SINGURĂ.
După 1945 Germania a fost împărțită în două state. Germania de est, devenită R.D.G. ( Republica Democrată Germană), cea în care rușii au stat pînă în 1990.
Germania de vest ( Republica Federală Germania) unde americanii au stat pînă în 1990.
După 1990 și după căderea zidului Berlinului, cele două Germanii s-au re-unificat devenind Germania, un singur stat, cu capitala la Berlin.