| MickyS a întrebat:

Habar nu am ce profil sa aleg pentru liceu, mai am un an si nu pot sa-mi dau seama care este mai bun :mate/info, cu toate ca nu ma vad in viitor cu o cariera bazata pe matematica sau informatica, stiinte ale naturii, filologie sau stiinte sociale. Imi puteti da un sfat? Eu as vrea sa merg la Academie, dar parintii mei spun ca se castiga mult mai bine pe latura de real...

Răspuns Câştigător
| Ioana_Beatrice_1999 a răspuns:

Si eu eram in acceasi dilema ca tine :*! Dar parinti tai nu se gandesc ca nu mai sunt locuri de munca? Singurile profile care te.ar mai ajuta ar fi : FILOLOGIA (dar trebuie sa inveti limbile straine pe care le faci ), STIINTE ALE NATURII ( sa te faci doctor, dar sunt deja destui ) STIINTE SOCIALE ( sunt multi si acolo nu mai gasesti locuri de munca ) Mate-info (dai bacul la mate si dai M1, daca nu te descurci nu te duce ) Academia Militara Breaza (9-12) e cel mai bun Liceu daca intri si o sa ai salariu cel putin 20 de milioane si pensia mare + iesi la pensie de la 40 de ani! Eu la Breaza ma duc, daca intru poate vom fi colegi! Aaa si pedagogia este un profil bun ( dar nu mai sunt copii multi in Romania scade nr. populatiei)! P.S fa ce iti doresti tu nu ce isi doresc parintii tai! Funda?

Răspuns utilizator avertizat
| Ioana_Beatrice_1999 a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

1. Daca tot ma corectezi tu pe mine invata romana,, salar"!
2. Poti deveni avocat, judecator daca dai pe stiinte sociale!
3. Daca dai la filologie trebuie sa stapanesti o limba straina, germana este foarte cautata poti sa fi receptioner la un hotel sau translator (cea mai banoasa meserie) daca esti fata poti fi stewardessa sau profesoara de limba romana!
4. Ahh. totul se rezuma la bani? Da ai 7 milioane saariu dar ce vrei termini doar 12 clase si predai pana de la 8-12, cati bani vrei?

| Ioana_Beatrice_1999 a răspuns (pentru MorcovMorcovescu):

Da sunt destuli doctori + multe asistente care termina postliceeala!

Răspuns utilizator avertizat
9 răspunsuri:
| MickyS explică:

Da,la Academia Militara de la Breaza m-am gandit si eu, dupa ce as termina liceul de acolo as face in continuare facultatea de drept si m-as axa pe un post de procuror militar. Tu in ce clasa esti? Daca vrei poti sa-mi dai o adresa de mail sau facebook-ul tau, poate mai vorbim.

| Ioana_Beatrice_1999 a răspuns (pentru MickyS):

Da ar fi super, asta imi doresc si eu :)))! Acum trec a8.a, uite fb : https://www.facebook.com/beatrice.ioana.18?ref=tn_tnmn! Tu ce clasa esti?

| Ioana_Beatrice_1999 a răspuns (pentru MickyS):

Id tau de mess? facebook?